Милиони хора на средна възраст погрешно вярват, че нямат проблем с наднорменото тегло. Това показва италианско проучване, което анализира количеството мазнини в тялото. 

С годините количеството мускул намалява, а вместо това се увеличават подкожните мазнини, особено около талията. Учените обаче установили, че това често няма връзка с промяна в килограмите. 

Най-сложно обаче остава намирането на инструмент, с който да се определи кога всъщност можем да кажем, че сме с наднормено тегло. 

Един от добре познатите методи е да разделим килограмите на височината на един човек. Това е т. нар. "Индекс за телесна маса". Като е прието, че ако попадаме в категорията 18.5 - 25 сме със здравословно тегло, от 25 - 29 сме с наднормено тегло, а над 30 сме затлъстели. 

Според Световната здравна организация този метод е сравнително точен, но все пак той не може да определи какво е съотношението между подкожни мазнини, мускули и кости. 

Италиански учени от университета Tor Vergata в Рим показват един алтернативен начин за измерване на подкожните мазнини, пише BBC. Според тяхното проучване само 38% от мъжете и 41% от жените имат индекс на телесната маса над 30, но пък подкожните им мазнини са били определени със скенер - 71% от мъжете и 64% от жените са попаднали в категорията "затлъстели". 

Изводът им е, че скалите трябва да се променят, като те предлагат долната граница за много затлъстели хора трябва да падне от 30 на 27. Според тях това ще способства предотвратяването на болести като диабет, рак, сърдечни заболявания и др. 

Проблемът с италианския метод е, че той е много по-скъп - хората трябва да минават през скенер. Освен това той тепърва ще трябва да бъде тестван и в други страни. Именно заради това трябва да се положат още усилия за откриването на по-прост начин за определянето на процента подкожни мазнини в тялото.