Ново изследване показва, че мозъкът конструира емоции не на базата на сетивни усещания, а на някаква по-абстрактна система за кодиране. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

С помощта на изкуствен интелект и ядрено-магнитен резонанс учените установяват, че мозъкът може да компенсира познавателните и сетивни възможности.

Изследователите пускат филма "101 далматинци“ на доброволци, сред които има слепи и  глухи, като версиите са пригодени към специфичните им нужди. "Откриват, че когато хората виждат ключови моменти, в които трябва да изпитат някаква силна емоция, всички го правят по едно и също време. Тези, които са слепи – само на базата на това, което чуват, а тези, които са глухонеми – само на базата на това, което виждат. Всички хора, независимо от сетивата си, много точно реагират по един и същи начин със съответната емоция. Т.е. сетивата не са водещи и едно сетиво не е по-силно от друго“, обясни доц. Тодорова.

По какъв начин сетивата биват компенсирани за момента остава загадка. "Изследователите казват, че става въпрос за абстрактна система, т.е. отново сякаш някакво квантово състояние – мозъкът реагира, създава емоцията на ситуацията. Учените ще насочат усилията си към изследване на полето на префронталния кортекс, където ще търсят каква е тази комплексна система“, допълни тя.