Представлението "Кино "Лента“ представя българската действителност от последните няколко години. Много съм щастлив, че създадохме български авторски текст. Това каза актьорът Светлозар Начев в предаването "Един неделен ден по шосето“ на Радио "Фокус“.

Проектът се реализира с подкрепата на Дирекция "Култура“ на Столична община. Режисьор е Мария Страшилова, а в него участват Светлозар Начев, Никол Василева, Александър Притуп, Мартин Иванов от сдружение "Шум и Бяс“.

"Кино "Лента“ е авторска пиеса, разказваща историята на четирима млади хора, които се срещат случайно в Кино "Влайкова“. "В това пространство се появява един журналист в търсене на своята първа статия и среща трима млади хора, които работят там. Всеки от тях има своята история и в стремежа си да проследи историята на киното, той всъщност събира много информация и разбира много по-важни неща“, разказа сюжета Светлозар Начев.

Режисьорът Мария Страшилова допълни, че идеята за пиесата е вдъхновена от една статия на журналиста Денис Българанов – "Какво е нужно, за да се спаси едно кино“. "Този персонаж до голяма степен е вдъхновен от неговия живот и в крайна сметка статията, която написва. В статията са описани четирите различни периода на киното – по време на царска България, в комунистическия период, когато то е бомбардирано, през 70-те години, когато е било най-посещаваното за времето си кино в България, и 90-те години, когато то се опитва да оцелее. Това е история на непрекъснато оцеляване, която всъщност е доста вдъхновяваща от тази гледна точка, че винаги хората в квартала успяват да се организират и да съберат отново това кино и то да продължава да съществува и до днес“, разказа тя.

Представлението е авторско, а сюжетната линия е създаден от нея и обогатявана от целия екип, допълни режисьорът. "Винаги съм смятала за себе си, че аз съм по-скоро режисьор, който си представя как изглеждат нещата, след което го комуникирам с актьорите и се опитвам да взема от тях максималното или да имам предвид начина, по който те играят. В този случай бяхме в такава ситуация, в която трябваше максимално всеки да може да даде от себе си“, отбеляза Мария Страшилова.

Историята и съдбата на Кино "Влайкова“ тя смята за изключително интригуваща. "Това място е оцеляло, защото в завещанието на Мария Влайкова, която го завещава на Министерство на културата, е написано, че то винаги трябва да остане кино“, допълни режисьорът.

В представлението са засегнати и много по-големи теми от историята на киното. "Като например това как преработваме миналото като общество, как съществуваме като млади хора в момента, как миналото живее в нас и какво можем да си позволим да си мечтаем като млади хора в настоящето“, каза още Мария Страшилова.

Представление ще има на 28 септември в Кино "Влайкова“, а през октомври – на 10-и и 18-и.