Неправилната употреба на антибиотици е една от най-честите причини за дисбаланс в чревната флора

©
Защо микробиомът на червата има значение?
"Чревният микробиом играе решаваща роля за цялостното ни здраве, влияейки върху всичко – от храносмилането до имунитета и дори психическото благополучие“, обяснява д-р Удхавеш Пайтанкар, консултант-гастроентеролог. Полезните бактерии подпомагат усвояването на хранителни вещества, синтезират основни витамини и държат под контрол вредните патогени.
Но този деликатен баланс може лесно да бъде нарушен. Диети с високо съдържание на преработени храни, хроничен стрес, нередовен сън и честа употреба на антибиотици са често срещани виновници. "Прекомерната или неподходяща употреба на антибиотици е една от най-честите причини за този дисбаланс“, добавя д-р Дийп Камал Сони, гастроентеролог в Индийския център за гръбначни травми. "Докато антибиотиците убиват вредните бактерии, те също изчерпват добрите, позволявайки на опортюнистични организми да процъфтяват.“
Добрите бактерии: Най-добрите съюзници на червата ви
Щамове като Lactobacillus, Bifidobacterium и Saccharomyces boulardii играят защитна роля в червата. "Тези приятелски настроени микроби се намират естествено във ферментирали храни като киселото мляко“, казва д-р Сони. Те подпомагат храносмилането, повишават имунитета и предпазват организма от инфекции.
Д-р Санджай Кумар, директор по гастроентерология, изброява други важни щамове като Akkermansia, Streptococcus thermophilus и множество видове Bifidobacterium, които са от съществено значение за синтезирането на витамини като фолиева киселина и витамин К, производството на късоверижни мастни киселини и подобряването на психичното здраве и метаболизма.
Заплахата от вредни бактерии
Не всички бактерии в червата са приятелски настроени. Когато лошите - като Clostridium difficile, E. coli, Salmonella и Shigella - вземат надмощие, това може да доведе до храносмилателен дистрес, възпаление, кожни проблеми, колебания в теглото и дори разстройства на настроението. "Някои бактерии в червата могат да бъдат вредни и да доведат до редица здравословни проблеми от диария до хронични заболявания“, предупреждава д-р Кумар пред News18.
Допринасящите фактори включват висок прием на захар, диети с ниско съдържание на фибри, алкохол, тютюн и дори замърсители на околната среда. "Лошите бактерии са склонни да се възобновят бързо, докато добрите бактерии отнемат време, за да се установят отново“, добавя д-р Сони.
Как да култивираме по-здрави черва
Добрата новина? Можете да възстановите баланса на червата си чрез внимателни промени в начина на живот.
1. Яжте диета, богата на фибри
"Диета с високо съдържание на фибри поддържа здравето на храносмилането и насърчава растежа на добри бактерии“, съветва д-р Сони. Включете пълнозърнести храни, бобови растения, плодове и зеленчуци в храната си.
2. Включете ферментирали и традиционни храни
Д-р Пайтанкар предлага да включите ферментирали храни като кисело мляко, кефир, канджи и идли в ежедневието си. "Добавянето на ферментирали храни като idli, кокосово лютеница и порция салата или нарязани плодове преди или след хранене ви помага да държите лошите бактерии под контрол“, казва той.
3. Добавете пребиотици и пробиотици
Пребиотиците - несмилаеми фибри, открити в бананите, лука и чесъна - служат като храна за пробиотиците. Комбинирането на двете е от ключово значение за здравето на червата.
4. Ограничете вредните храни
Избягвайте преработени храни, рафинирани захари, трансмазнини и изкуствени подсладители, всички те нарушават микробния баланс.
5. Използвайте антибиотиците разумно
"Антибиотиците трябва да се използват само когато е абсолютно необходимо, като например в случаи на висока температура и под лекарско наблюдение“, отбелязва д-р Сони.
6. Приемете холистичен начин на живот
Хидратацията, сънят и упражненията играят подценявана, но решаваща роля за здравето на червата. "Само 20–30 минути йога или бърза разходка дневно активират добрите чревни хормони“, споделя д-р Пайтанкар. Д-р Кумар също препоръчва медитация, управление на стреса и поне 8 часа сън за оптимално заздравяване на червата.
При тежки случаи на дисбиоза (чревен дисбаланс) може да се обмисли усъвършенствано лечение като терапия с фекална микробиота (FMT) под медицинско наблюдение.
Балансирането на чревния ви микробиом не е свързано с премахването на всички лоши бактерии – става въпрос за създаване на среда, в която добрите бактерии процъфтяват и контролират вредните. Чрез балансирана диета, традиционна мъдрост, внимателна употреба на лекарства и промени в начина на живот можете да подкрепите червата си и на свой ред цялостното си благосъстояние. Както се казва, здравите черва често отразяват по-здрав човек.