Чаят е неразделна част от много култури по света, а на Изток се цени заради лечебните му свойства. Историята му датира от около 2737 г. пр.н.е., когато китайският император Шен Нунг разбърква няколко листа от растението Camellia sinensis в съд с вряла вода и изпива първата чаша чай в историята. Днес най-скъпите чайове в света са начин за ценителите да разкрият деликатните вкусове и да се свържат с различни култури.

Неговата уникалност, грижливото отглеждане, специфичният климат и внимателната обработка правят най-скъпите чайове толкова ценни. Тези фактори придават на чаените листа отличителен вкус, дълбочина и сложност, за да се получи перфектната чаша.

Ако желаете да повишите нивото на чаеното си изживяване, разгледайте списъка с някои от най-скъпите чайове в света.

Da-Hong Pao (Да-Хонг Пао), чиято стойност е около 1,2 милиона долара за килограм, е най-скъпият чай в света, отглеждан в планините Уйи в китайската провинция Фуджиан и обявен за национално богатство заради своята рядкост. По време на официалното посещение на бившия американски президент Никсън в Китай основателят на Китайската народна република Мао Дзедун му подарява 200 грама чай Da-Hong Pao, символизиращ мира и приятелството между двете нации.

Историята на този тип чай датира от времето на династията Мин. Името Da-Hong Pao се превежда като "Голяма червена роба" и според легендата китайският император дарил робата си, за да получи бурканче от този чай улонг, с което да помогне на болната си майка.

Колкото и да е странно, при отглеждането на чая Panda Dung се използва тор от мечка панда. За първи път този чай е култивиран от Ан Янши, предприемач в Югозападен Китай, който започва да използва тор от панда от близките центрове за размножаване като органична тор и продава първата партида от тази своеобразна напитка на цена от около 3500 долара за 50 грама.

Смята се, че чаят, който има високо съдържание на антиоксиданти, има безброй ползи за здравето. Чаят Panda Dung се продава на цена от около 70 000 долара за килограм.

Yellow Gold Tea се продава изключително от компанията за чай TWG в Сингапур. Твърди се, че пъпките, култивирани за Yellow Gold Yea, растат само в една планина в китайската провинция Съчуан и се берат само един ден в годината, от върха на дърво, с добив от едва няколко килограма всяка реколта.

Пъпките му се изрязват само и единствено със златни ножици, след което се покриват с 24-каратово годно за консумация злато, което му придава металически и цветен вкус. Известен като чая на китайските императори, цената му е почти 13 000 долара за килограм.

Считан за един от най-висококачествените зелени чайове в Япония, Gyokuro означава "перлена роса" или "нефритена роса" на японски и се отглежда в района на Уджи. Съществува обаче ексклузивна версия на тази така специална напитка - Hon-Gyokuro. Префиксът "hon", превеждан като "автентичен", се дава само на Gyokuro, който е отгледан по традиционен начин от майстор занаятчия.

Процесът на събиране на този чай изисква отглеждането му под сянката на сламени рогозки в продължение на четири седмици, преди да се съберат най-добрите чаени листа, разказва money.bg. Един килограм Gyokuro струва приблизително 650 долара.