Известна ни е общата рецепта за по-добро здраве и дълъг живот – здравословно хранене, поддържане на физическа активност и избягване на тютюнопушенето. С напредването на възрастта има прогресивно натрупване на патологии, част от които засяга мозъка и водят до деменция. Не всеки обаче развива деменция, дори и при наличие на тези промени в мозъка. Именно затова екипът на д-р Клодиан Дхана, доктор по медицина, доцент по гериатрия и палиативна медицина в Института за здравословно остаряване на Университета Ръш се впуска в проучване на факторите, предразполагащи към деменция. Тяхната цел е да разберат дали наистина начинът на живот би повлиял на вероятността да се развие деменция.

Изследователите разглеждат данните на 586 души, чията средна възраст е 91 години. Те са били включени в Rush Memory and Aging Project, което означава, че са им провеждани редовни физически и психологични тестове и са попълвани годишни въпросници за начин на живот в продължение на повече от 20 години.

По време на работата си учените обозначават две групи: хора с нискорисков или нездравословен начин на живот.

Критериите за разпределението включват: 

–Тютюнопушене; 

– Умерена до интензивна физическа активност за поне 150 минути седмично;

– Употреба на алкохол – като границата е до едно питие на ден за жените и две питиета на ден за мъжете;

– Извършване на дейности, стимулиращи мозъка, като четене, игри и посещение на музеи;

– Хранителен режим.

Заключенията на изследователите показват, че колкото по-здравословни са навиците на хората, толкова по-добро е здравето на мозъка им. Нещо повече, всяко увеличение с една точка по линия на здравословния начин на живот, е свързано с по-малко количество бета-амилоидни плаки в мозъка - характерни са при болестта на Алцхаймер, и по-високи резултати в когнитивните тестове - които оценяват паметта и продължителността на вниманието.

Защо тези навици са полезни за мозъка?

Хранителни режими близки до Средиземноморската диета, която се базира на консумацията на зеленчуци, плодове, ядки, бобови култури, морски дарове, маслини и полезни мазнини като зехтин, са богати на полифеноли. Полифенолите са мощни растителни съединения, за които е доказано, че имат невропротективни свойства.

Храните в режими като MIND могат да помогнат за намаляване на възпаленията в организма и да подсигурят доброто здраве на червата и сърцето. Подобен хранителен режим заедно с редовната физическа активност, ограничаването употребата на алкохол и избягването на тютюнопушенето е добра основа за сърдечносъдовото здраве, а това, което е добро за сърцето и кръвоносните съдове, обикновено е добро за мозъка.

Извършването на дейности, стимулиращи умствената дейност, доказано намаляват риска от развитие на деменция. Едни от упражненията, които се препоръчват от специалистите, са структурираните когнитивни упражнения. Какво значи това? Например да се включите в лекция или упражнения на студенти, поучите с детето/внучето, започнете да изучавате нов език, наука, музикален инструмент...

Изследователите отбелязват, че хората, които променят навиците си към по-безвредни, имат по-добър живот, отколкото тези, които разчитат само на приема на лекарства за намаляване на риска от когнитивен спад.

Тези 5 фактора определено могат да помогнат за осигуряването на когнитивни ползи във времето. При наличие обаче на фамилна анамнеза е необходимо препоръките да са персонализират и изготвят от лекар, макар че дори и в този случай важи правилото: "Здравословният начин на живот подобрява здравето на сърцето, а здравото сърце може само да помогне на мозъка.“

 

Проучването е публикувано в JAMA Neurology.