NASA с уникални кадри: Вижте огненото завръщане на Орион на Земята със скорост 32 пъти по-висока от тази на звука
© NASA
One year ago today, NASA’s Orion spacecraft reentered the atmosphere after completing a 1.4 million-mile, 25.5 day #Artemis I mission around the Moon. View the full length video here: https://t.co/0Rn7eRETua pic.twitter.com/gX95N8Kz5J
— Orion Spacecraft (@NASA_Orion) December 11, 2023
Орион е проектиран да отведе хората в дълбокия космос. Той беше изстрелян с помощта на системата за космическо изстрелване на NASA (SLS) на 16 ноември 2022 г, а Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство на САЩ отдаде перфектната почит на космическия кораб, като сподели видеоклипа на огненото повторно влизане на капсулата Орион на Земята.
NASA публикува едноминутен клип от него в социалната медия X, като свърза и цялото 25-минутно видео, видя "Фокус".
Орион беше изпратен в космоса за 25 дни, шест от които бяха в орбита около Луната. Той достигна разстояние от 434 500 километра, пътувайки по-далеч от всеки космически кораб, предназначен за хора досега, преди да се потопи в нашата атмосфера с около 40 000 километра в час. Така стана и първият космически кораб, проектиран от хора, който достига най-далече в космоса.
Друго първо за Орион беше епичното му повторно влизане на Земята. Той стана и първият подобен, който се опитва да "прескочи" повторно влизане, отскачайки от атмосферата като "невероятно скъп камък върху повърхността на езеро". Този подход ще помогне на кораба да има възможност да се приземи на конкретно място, независимо от това къде за първи път влиза в земната атмосфера. Методът на Орион за повторно влизане ще играе ключова роля в мисията "Артемида I".
"Пропуснатото влизане" ще помогне на Орион да се приземи по-близо до бреговете на Съединените щати, където екипажите за възстановяване ще чакат да върнат космическия кораб обратно на сушата", обясни Крис Мадсен, мениджър на подсистемата за насочване, навигация и контрол на Орион.
"Когато летим с екипажа в Орион, започвайки с "Артемида II", точността на кацане ще ни помогне да сме сигурни, че можем да изведем екипажа бързо и намалява броя на ресурсите, които ще трябва да разполагаме в Тихия океан, за да помогнем при възстановяването", обясни той.
Планирано е "Артемида 2" да бъде изстрелян през 2024 година, но не е уточнено точно кога. Той пък трябва ще бъде последван от "Артемида 3", който ще качи астронавтите на лунната повърхност в края на 2025 или 2026 г.