Учените от университета "Монаш“ в Австралия откриват, че след 40-годишна възраст мозъкът се реструктурира и пренаписва. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Учените установяват, че до 20-годишна възраст мозъкът е разделен на няколко сектора и е по-сегментиран, т.е. всеки център извършва специфични задачи. "Това е времето, когато ние натрупваме информация, когато можем да извършваме всякакъв вид физически упражнения и спорт, защото мозъкът помага на изпълнението им и постигането на върхови постижения. Това е времето, в което трябва да се учат езици, защото различни зони се специализират“, обясни доц. Тодорова.

След 40-годишна възраст обаче в човешкия мозък започват да настъпват промени. На чисто физиологично равнище мозъкът заема 2% от човешкото тяло, но се храни с 20% от енергията ни. "За да може той да функционира адекватно и да не се губят ключови познавателни способности, той се реструктурира и пренаписва. Учените забелязват, че той започва да действа комплексно, за да могат отделните зони да си помагат и да компенсират дефицити, тъй като с възрастта по-трудно изчисляваме и запомняме. Хора над 65 години се затрудняват в аналитично и критично мислене, абстрактното мислене доста закърнява. Мозъкът сякаш се мобилизира и започва да действа комплексно“, поясни футурологът.

При някои хора се наблюдава интелектуален бум дори на тази възраст. "Може да се окаже, че най-златната и продуктивна възраст ще бъде след 40, 50 и 60, и от нас зависи в каква физическа и интелектуална форма ще бъдем“, коментира тя.