Мобилно приложение предупреждава израелците за предстоящи ракетни нападения, съобщи в интервю за "Фокус" българка, живееща в Израел. 

"Ние имаме апликация на телефоните си, която показва в реално време къде падат ракети. На 7 октомври, за около три часа страната беше залята с ракети", разказа Елица Уайлд, която живее в Тел Авив със съпруга си, но успява да се прибере в България на третия ден след обстрелването на израелската столица от Хамас. 

Мобилното приложение за ранно известяване на гражданите при ракетно нападение, е пуснато от израелската армия още през 2016 година. То е достъпно на иврит, арабски, английски и руски, както за айфони, така и за смартфони с операционната система "Андройд". Приложението е кръстено "Червена тревога" (Red Alert) и позволява предупрежденията да станат доста по-персонализирани и адаптирани. Чрез него израелските власти искат да минимизират паниката сред  хората, затова и предупрежденията са насочени само към населението в конкретния район, който е в опасност. Ако имат задействан джипиес на мобилния си телефон, те ще бъдат предупреждавани и в реално време, когато към тях лети ракета. Мобилното приложение предупреждава също за земетресения, цунами и опасни вещества.

Освен приложенията се използват и сирените за предупреждения, като по цялата територия на Израел са разположени над 3000 сирени.

При строителството на жилищни  блокове след 1990 години има изискване, по силата на специален закон, в сградата непременно да има отделна стая, или зала за бомбоубежище, каза още Елица Уайлд. Там понякога се налага хората да  престояват със седмици. Помещенията са оборудвани с всичко необходимо за живеене, както и монитори, от които се следят телевизоинните предавания и изявления на държавници и политически лидери.