Тя е добре позната и любима на повечето хора у нас подправка - чубрицата. С нейната помощ много български ястия имат своя отличителен вкус. 

Чубрицата е малко зелено растение, което принадлежи към семейството на ментата. Листните части и цветовете на растението се използват за овкусяване на различни храни. Среща се предимно в средиземноморския регион, но и навсякъде по света. Има два вида чубрица – лятна и зимна.

Лятната се използва по-често от зимната, но и двете имат смесен вкус между мащерка, майорана и мента, и може да бъде чудесно допълнение към различни храни, както топли, така и студени. Лятната чубрица (Satureja hortensis) има по-лек вкус от зимната.

Ароматът на зимната чубрица (Satureja montanа) има нотки на градински чай и бор. Това е по-издръжливото от двете растения и може да се отглежда в по-високи планински райони (оттук идва и името й "монтана“, което означава "планина“).

Тази подправка може да се използва почти навсякъде при готвене като придава наистина уникален вкус към ястията. Трябва само да имате предвид факта, че чубрицата може да бъде изненадващо силна, така че не е необходимо да прекалявате с нея, за да получите очакваните резултати.

Чубрицата има многобройни свойства като подобряване на стомашно-чревната функция, укрепване на имунната система и намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. 

Чубрица за подобряване на храносмилателния тракт

Фибрите в чубрицата помагат за подобряване на храносмилането и са много полезни при стомашни болки. Това растение има силни противовъзпалителни свойства, които могат да намалят стомашните язви.

В допълнение, подправката може да послужи като пробиотик, който насърчава растежа на полезни бактерии в червата и по този начин помага за подобряване на здравето. Препоръчва се и за лечение на гадене и повръщане.

Защитни свойства при рак



Чубрицата е богата на антиоксидантни съединения като витамин С и полифенолни флавоноиди, които елиминират щетите, причинени от свободните радикали в тялото. Те са основната причина за рак на дебелото черво, простатата и др. Следователно консумацията на подправката може да намали риска от развитие на тези заболявания.

Помага за укрепване на имунната система



Подправката съдържа много витамини, които помагат за подобряване на имунната система. Витамин С в това растение увеличава белите кръвни клетки. Поради това укрепва имунната система. Резултатите от много проучвания показват, че консумацията на подправката може да намали риска от различни заболявания като настинка, кашлица и грип.

Защитни свойства при сърдечно-съдови заболявания



Наличието на минерали като калий, магнезий, мед и манган в чубрицата намалява риска от сърдечни заболявания като инфаркт и инсулт. Резултатите от различни изследвания показват, че подправката може да намали количеството на "лошия холестерол“ в тялото и да увеличи "добрия холестерол“. Високият холестерол е основната причина за сърдечни проблеми.

Освен това консумацията на растението може да намали високото кръвно налягане поради богатото съдържание на калий.

Чубрицата подобрява здравето на костите

Чубрицата е много богата и на жизненоважни минерали, като калций и фосфор, което е много полезно за костите. Редовната консумация на подправката помага за предотвратяване на различни видове заболявания, свързани с костите, като остеопороза.

Освен това чубрицата, както споменахме, съдържа голямо количество антиоксиданти, което също помага за защитата на костните тъкани от окислително увреждане. Тя има и противовъзпалителни свойства, поради наличието на етерични масла като тимол и карвакрол, което е много полезно за лечение на ревматоиден артрит.

Защитава кожата

Подправката може да помогне за намаляване на различните видове проблеми, свързани с кожата. Антибактериалните свойства на чубрицата допринася за защита на кожата от бактерии и вируси, а антиоксидантните – за защита от свободните радикали, основната причина за бръчки, тъмни петна, признаци на стареене и др.

Допълнително се смята, че растението е естествен антисептик, може да се използва като лек за възпалено гърло и бактериални инфекции.

Осигурява и облекчение при ухапвания и ужилвания.