Депресията засяга 280 милиона души по света. В същото време отдавна е доказано, че това психично заболяване води до промени в хранителното поведение.

Изследователи от две университетски болници – в Бон (UKB) и в Тюбинген, са открили, че пациентите с депресия предпочитат храни, богати на въглехидрати. Резултатите вече са публикувани в специализираното списание "Медицинска психология“.

Всяка депресия е различна

Някои хора, засегнати от депресията, не могат да напуснат къщата. Други изпитват негативите на това състояние, но все пак могат да продължат обичайния си живот.

Тези разлики са очевидни и в апетита. Пациентите, особено тези с тежка депресия, често съобщават за промени в апетита си, пише News Medical, цитиран от svetatnazdraveto.bg.

"Много хора в депресия страдат от обща загуба на апетит. Други обаче са непрекъснато гладни и дори развиват неистово желание да консумират сладкиши. Втората група често увеличава килограмите си, когато са под въздействие на негативни чувства“, обяснява проф. Нилс Крьомер от Университетската болница в Тюбинген и един от водещите автори на проучването.

Според него се знае малко за хранителните предпочитания на пациентите с депресия, въпреки че тази информация би могла да се използва при избора на най-добрите терапевтични подходи.

Глад за въглехидрати

Последното проучване показва, че депресията е свързана със специфични промени в хранителните предпочитания. Храненето принципно включва три компонента – въглехидрати, протеини и мазнини. Въглехидратите са един от основните източници на енергия за човешките клетки.

Скритата депресия: Как да я разпознаем и има ли лечение?

Хората, страдащи от депресия, показват по-слабо желание за храни, богати на мазнини и протеини, в сравнение с контролната група от хора, които са здрави. За разлика от това обаче, те са склонни да консумират предимно сладкиши, които са богати на въглехидрати. И нещо още по-любопитно – пациентите в депресия често комбинират въглехидратите с мазнини (какъвто например е млечният шоколад).

Досега се предполагаше, че гладът за храни, богати на въглехидрати, е свързан с по-голям апетит. "Сега обаче успяхме да докажем, че това не е така. Всъщност гладът за въглехидрати е по-свързан с тежката депресия, особено при наличието на тревожност“, обяснява Лили Търн, част от екипа на проф. Крьомер и студентка в магистърската програма на университета в Маастрихт.

"Познанието, че храните, съдържащи въглехидрати, се свързват с центъра на възнаграждението в мозъка,  може да доведе до разработването на нов клас медикаменти за лечение на депресията“, смята проф. Нилс Крьомер.

Според него промяната в храненето може да се използва като ранен симптом за диагностицирането на депресията. А в бъдеще медикаментозната терапия може да се комбинира с диета, за по-бързо излизане от това неприятно състояние. Може също така да се изследва дали е възможно трайно подобрение на депресията чрез оптимизиране на диетата на пациента.

Терапиите, насочени към връзката между червата и мозъка, изглеждат особено обещаващи в бъдеще. Първоначалните проучвания вече показват, че пробиотичните храни могат да имат антидепресивен ефект. Доказано е също така, че хората с депресия имат промени в своя чревен микробиом, които могат да изострят различните симптоми – като например тревожността.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.

Ключови думи: