Мишел от Малдивите: По улицата трябва да се съобразяваш как си облечен, но не е задължително да си с дълъг ръкав
©
На Малдивите има два сезона – сух и дъждовен, като най-подходящият период за туризъм според нея е от януари до средата на април месец по време на сухия сезон, когато почти не вали. "Тук времето е много динамично и се променя много бързо. Не може да се предвиди какво точно ще бъде времето и има моменти, когато в сухия сезон вали дъжд, а пък в дъждовния сезон още не вали“.
Малдиви се състои от 1196 коралови острови, които се разделят на местни, обитавани от местното население, на резорти и острови, които са изцяло заети от един или няколко хотела за туристите, на частни острови и необитаеми острови. В зависимост от предпочитанията на туристите, тези, които предпочитат обслужване, лукс и т.н., имат възможност да отседнат в резорт, където и цените са по-високи, а по-бюджетно ориентираните туристи могат да се насочват към местните острови.
"На местните острови е по-интересно за всички хора, защото могат да се докоснат до културата на тази държава, която преди това не е била отворена за посещение, за туризъм,“ обясни още Мишел и добави, че местните острови се отварят някъде между 2010-2011 година, когато се избира първият демократично избран президент, който много спомага за развитието на туризма. Най-известният туристически местен остров е Маафуши, който първи се отваря за чужденците и е с най-развит туризъм.
Въпреки че е ислямска държава, Малдивите са силно ориентирани към туризма и се съобразяват с туристите, затова има плажове, на които можеш спокойно да се разхождаш по бански и да се печеш на плажа. "По улицата трябва да се съобразяваш как си облечен, но не е задължително да си с дълъг ръкав, може да ходиш по къси панталонки, потник, къси ръкави, рокля или нещо подобно, просто не трябва да си по бански,“ посочи още Мишел.
На Малидвите се предлагат водни атракции, като туристите могат да плуват с китове, с тигрови акули, с манти. Специално за тигровите акули трябва да се отиде на остров Фувамула, който е на час и половина полет от столицата Мале. "Всички акули по принцип са си потенциално опасни и винаги трябва да се внимава когато се плува с такива същества, да не би случайно да реагират по някакъв друг начин. Специално тигровите акули са страшно любопитни и пробват да ядат всичко, каквото видят. Така че трябва да се внимава и специално когато се плува с такива акули, трябва да си обърнат към тях и да ги гледаш, защото ако не ги гледаш, те просто те взимат за жертва и тръгват след тебе,“ разказа тя и добави, че е забранено да се докосват водните обитатели.
Едно от интересните места за плуване с манти е заливът Ханифару, който защитен биорезерват и се изисква специално разрешение за него. "Има специална схема на организация за пропускане на туристите. Там плуват около 2-метрови манти, които се събират, за да се хранят с планктона по време на нисък сезон. Понякога минават и китови акули и е много красиво и интересно.“
Като мюсюлманска страна Малдивите почитат всички важни мюсюлмански празници. Ритуалите им са смесени с местните религиозни обичаи, като една от техните интерпретации е замерването с цветни прахове, от които всичко става много шарено и забавно и всички много се забавляват. "Някои хора си боядисват лицата и се обличат като зли духове и призраци, и заедно с хора в местни носии танцуват на барабанния ритъм, който използват в своята музика, пеят песни и обикалят целия остров няколко пъти. Общо взето, целият остров ходи след тях и ги снима, и се целят с цветни прахчета и се забавляват,“ сподели Мишел и обясни, че танците им, наречени боду-беро, са много интересни и са смесица от различни места – имат някакъв африкански привкус.
Храната в Малдивите има доста сходства с тази от Шри Ланка и Индия, като основно се яде риба, ориз и нудълс. "Тук основно се лови риба тон, като има и разни други рифови риби, но риба тон е тази, която много се лови, консумира, продава и се изнася. Рибата въобще не мирише на риба. Самото месо, когато го ядеш, не можеш да кажеш дори дали е риба или е нещо друго“.