Скептична съм, че ще можем чрез подходящи закони да обхванем всички дефекти, които тепърва ще виждаме като въздействие от изкуствения интелект. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

"Ние сме безвъзвратно закъснели по отношение на регулаторните рамки. В Америка демокрацията функционира, така че всички за търсят своите права за всичко, и това е и механизъм за много добър коректив, но понякога и опортюнистите се възползват от това. Как обаче може да регулираме факта, че изкуственият интелект още догодина в Америка ще се използва като част от пропагандата машина за провеждането на новите избори, и чат-ботовете ще заменят човешката тролове. И всъщност от начина, по който тези истории ще бъдат разпространени и изпратени на потребители в техните социални медии, ако те са написани добре, убедително, те биха могли да преобърнат резултатите за изборите. Това може ли да се регулира правно? Все още не. Вероятно до една-две години ще го има. Но докато съществува тази празнота, много хора биха могли да се възползват", коментира футурологът.

Тя отбеляза, че всеки един от нас, преди да очакваме защита от съдебната система или от решението на отделните национални държави, е да ползваме и да познаваме технологията: "Изкуственият интелект ще бъде неизбежна част от нашия живот за в бъдеще искаме или не искаме това, но наистина трябва да имаме личната мотивация да се самообразоваме всеки ден, за това ползвайки я, как можем всъщност да надградим своето мнение, да спестим много време, включително и това, че изкуственият интелект би могъл да помогне работната седмица да е четири дни, защото повишава ефективността. Но същевременно да сме наясно, че не всичко е такова, каквото изглежда, че трябва да проверяваме, че трябва да запазим своите усилия да четем източниците и да не се предоверяваме на сляпо. Това можем да направим преди тези по-тромави законодателни машини и решения на националните държави да се задействат и да намерят решение на тези проблеми".