Животът във Флоренция освен изпълнен с красота и величие е и живот на рутината на семейния живот. Според емоцията Флоренция може да бъде безкраен празник, безкраен свят и вдъхновение, и как може да бъде една есен. Това коментира в предаването "Куфарът на фокус“ на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова професионалият сафари водач Мариана Флоренци – автор на романа "Италианска съпруга“.

"С книгата исках да покажа и разкажа как захарна Европа не е чак толкова захарна, колкото изглежда, когато си вътре в нея. В XXI век един развод продължава 17 години. Има закони, но това е старият дух. Италианците са подвластни на стари правила и норми,“ разказа тя и добави, че италианците, макар и много шумни и цветни, са смирени и вървят по правата, смята Мариана Флоренци: "Италианците са много драматични. И неслучайно COVID им бе подхвърлен в ръцете, за да го изиграят драматично, да пеят, да страдат. Т.е. една абсолютно Шекспирова комедия. Аз обичам италианците, може да са помпозни и шумни, но какво от това?“ 

Един от символите на Флоренция, катедралата "Санта Мария Дел Фиоре“, спира дъха със своята невероятна красота. "Удивяващо е как с примитивни строителни материали е постигнато поразяващо величие. Сградата е внушителна и играта на цветове между зелено, розово и т.н. прековават погледа. Представите ти за великолепие и разкош се разпадат при вида на най-голямата катедрала в града.“ Катедралата е строена около 6 века под ръководството на най-малко 6 архитекти, обясни Мариана Флоренци, като разказа още и за изключително интересен слънчев часовник, част от интериора на катедралата, създаден през 1443 година, работещ и до днес, чийто стрелки се движат обратно на посоката на днешните часовници.

Купола на Брунелески, също част от катедралата "Санта Мария Дел Фиоре“, също е много впечатляващ и е първият голям паметник на архитектурата на Ренесанса. Представлява  осмостенния купол, до който се стига по 463 стъпала. "Изкачването по тясната вита стълба е трудно, особено ако страдаш от клаустрофобия, но когато стигнеш до върха, като на лична среща пред теб се нарежда керемидено-червен ангелски хор – седемте добродетели, обагрени в наситено синьо, и част от ад с доминиращ главния грях. И някак си това ти плаща усилието – тази среща с изкуството на 5 см от теб,“ обясни тя.

Едно от любимите места на Мариана Флоренци са коридорите на галерия "Уфици“ и двете платна от XIV век с един и същи сюжет, които са в 14 и 15 зала Едното е "Благовещение“ на Сандро Ботичели, а другото е "Благовещение“ на 19-годишния Леонардо да Винчи. "Когато съм там просто пребягвам от едната в другата зала. В центъра и на двете платна Дева Мария и ангела, но разликата в отношенията им е наистина зашеметяваща. В картината на Леонардо Дева Мария е уверена, родена на трона и не изпитва никакво съмнение относно значимостта си, докато тази на Ботичели е разказана друга история – Мария се опитва да спре съдбата, не изглежда никак доволна от срещата си с ангела.  Харесвам и двете картини заради това как едно и също нещо може да изглежда по различен начин.“   

Тоскана е известна със своето вино от сорта Санджовезе "Когато го отпиваш, то е толкова гъсто, че като че ли наистина отпиваш от кръвта на Юпитер. Чувстваш се въздигнат и вените ти изгарят,“ сподели още тя. По повод кулинарните изкушения Мариана Флоренци разказа, че говорейки за Тоскана, с абсолютна сигурност може да се каже, че една от най-добрите кухни. "Когато говорим за италианците, при тях храната е култура. Както религията е начин на живот, така и храната е начин на живот,“ заключи тя.