Септември се свързва с много неща. За някои е годишната почивка в Гърция, за други прибирането на реколтата от градината или поне подготовката за есента.

Но няма как да не свързваме месеца с миризмата на печени чушки. Без значение дали сме на село, в някой по-малък град, или дори София - тя е неизбежна.

Миризмата на печени чушки е хем толкова прекрасна, хем есенна, че ни подтикна да се разровим и разберем малко повече за произхода на този така любим зеленчук.

Всъщност култивирането и отглеждането на чушки датира още отпреди 9000 години в района на Централна и Южна Америка. Но най-ранните следи от чушки са намерени в Еквадор през 2007 г. и те са датирали отпреди повече от 6000 години.

Това показва, че чушките, наред с царевицата и картофите, са били основополагащи в менюто на древни цивилизации като инките, маите и ацтеките. Любопитното е, че се смята, че ацтеките са използвали лютите чушки, за да наказват непослушните деца. Те са ги излагали на дима от горящи люти чушки за наказание.

Още по-интересното е, че първоначално, когато чушките и картофите например са пристигнали в Европа, са били засаждани и отглеждани като декоративни растения. Предполага се, че те са донесени за първи път на Стария континент от лекаря Диего Алварес Чанка след второто му пътуване до новооткрития тогава континент.

И така бавно чушките започват да се разпространяват в Европа, а лютите вариации биват високо ценени, защото придават на по-скучните ястия нотка лудост. През 16 век португалски търговци открехват още един континент - Азия, към чушките, отбелязва Lifestyle.bg.

Тогава Османската империя е сред първите, които се влюбват в чушките и започва да ги използва в кухнята си. А с разширяването на границите си те придобиват още по-голяма популярност. Така например чушките стават част от някои национални ястия на Унгария.

Първите сведения за отглеждане на чушки в страна датират от 1569 г., когато унгарците са били под турско владичество.