В историята на терористичните организации "Червените бригади" се открояват със своята яростна идеология и безмилостни актове на насилие. Създадена през 70-те години на миналия век в Италия, тази прословута група се ражда от радикалните идеи и партньорството между Ренато Курчио и Маргерита Кагол.

Курчио и Кагол, млада двойка, водени от марксистките идеали, полагат основите на "Червените бригади" през 1970 г. Те създават тайна мрежа, която има за цел да инициира революция срещу италианското правителство, което те смятат за потисническо и по своята същност корумпирано. Възприемайки доктрината на въоръжената борба, "Червените бригади" се застъпват за събаряне на съществуващия обществен и политически ред.

Трябва да се отбележи, че Курчио играе централна роля като харизматичен лидер на групата, докато Кагол служи като негов доверен и предан съучастник. Заедно те организират поредица от отвличания, убийства и бомбени атентати, които спечелват на "Червените бригади" международна известност. Основните им мишени са политически фигури, съдии и ръководители, всички символични представители на системата, която се стремят да разрушат.

Своебразен "връх" на действията им се разиграва през 1978 г., когато "Червените бригади" отвличат и впоследствие убиват бившия министър-председател на Италия Алдо Моро. Дързостта и бруталността на този акт предизвиква шок в италианското общество и засилва решимостта на властите да разбият организацията на всяка цена.

През 1976 г. скривалището на двойката е открито от полицията, което води до престрелка, по време на която Кагол губи живота си. Курчио, тежко ранен и впоследствие заловен, е осъден на няколко доживотни присъди в затвора, но през 1998 година е освободен. До ден днешен не е изразил съжаление за действията си. През 2007 г. френската актриса Фани Ардан изразява своето "възхищение“ към лидера на Червените бригади като "герой“, добавяйки, че "смята феномена "Червени бригади" за много вълнуващ и страстен“. Заради коментарите си актрисата е осъдена от Пиеро Мацола, син на италиански полицай, убит от "Червените бригади".

След залавянето на Курчио през 1976 година "Червените бригади" продължават да действат под различни ръководства през следващите години, но без харизматичното влияние на Курчио, организацията постепенно отслабва. Краят на Студената война допълнително намалява тяхното влияние.

Историята на Курчио и Кагол е натрапчиво напомняне за разрушителната сила на радикализма, подхранван от лични убеждения и политически плам. "Червените бригади" оставят траен белег върху колективната памет на Италия, служейки като символ на бурните и изпълнени с насилие глави в историята на нацията.

Основателите на терористичната организация  Ренато Курчио и Маргерита Кагол, изповядват екстремистки идеологии и използват насилие като средство за изпълнение на своите революционни стремежи. Като двойка, те изиграват централна роля в оформянето и осъществяването на управлението на терора в организацията, оставяйки незаличима следа върху тревожното минало на Италия.