Орхидеите са много популярни стайни растения. Въпреки че са достъпни и доста разпространени, отглеждането им не е никак лесно. Да ги накараш да цъфтят през цялата година е истинско изкуство. Следвайте това ръководство и вашите орхидеи ще бъдат по-красиви от всякога. Тези методи определено ще помогнат.

Казват, че човек се нуждае от растения, за да живее. Те не само украсяват интериора и го правят по-красив, но и допринасят за психологическото благополучие. За да накарате цъфтящите орхидеи да цъфтят възможно най-дълго, опитайте тези методи.

Орхидеите несъмнено са едни от най-впечатляващите стайни растения. Мечтата на всеки собственик на това растение е то да цъфти възможно най-дълго. Случва се обаче тези уникални цветя да цъфтят само за известно време. 

Специалните грижи трябва да вървят ръка за ръка с правилно поливане и достатъчно слънчева светлина. Има два начина да запазите орхидеите свежи и живи. Използвайте специален естествен тор веднъж месечно. Можете да го приготвите сами и е много по-евтино, отколкото ако купите тор от магазин.

Смесете 70 ml вода с 30 ml прясно мляко. Потопете памучен тампон в течността и избършете листата с този разтвор, пише zajenata.bg. Изберете мястото, където ще я поставите. Помислете за вида орхидея, която сте избрали, и намерете добре осветен ъгъл, където може да получава непряка слънчева светлина. В противен случай може да не цъфти.

Поливайте я със специална вода. Орхидеите не са обикновени растения и затова не трябва да се поливат дори с нормална вода.

Използвайте вода с ниско минерално съдържание, тъй като чешмяната вода може да бъде много твърда за корените. Субстратът трябва да се поддържа влажен, но не напоен.

Дръжте я на идеалната температура.

Орхидеите НЕ са мразоустойчиви. Оптималната температура, при която трябва да отглеждате орхидея е по-ниска от 30°C, а минималната е 9°C.

Те трябва да задържат влагата, така че ако въздухът в апартамента ви е сух, опитайте да поставите водоспестяващи камъни в саксията или да поставите овлажнител в стаята.

Имат нужда от въздух, но без увреждане на листата или много силни течения. Цветовете, които са прецъфтели, трябва да бъдат премахнати.

Когато видите, че вашата орхидея вече не цъфти или не расте отново, е време да отрежете стъблото. Преди да пожълтее, опитайте да отрежете цветоноса на 1 см от първия видим израстък.

Презасаждайте я на всеки две години.

Трябва да трансплантирате орхидеята на всеки две години в нов субстрат, предназначен специално за тези растения. 

Справя се добре и в борова кора. Саксията трябва да е прозрачна, за да може да протича фотосинтезата и в корените.Преди да засадите растението в нова саксия, проверете корените и отстранете повредените.