Защо ми пукат коленете? Въпрос, който млади и стари си задават в даден момент. Подобно на почти всички стави в тялото ви, колянната става е покрита от защитна мембрана, съдържаща синовиална течност. Тази течност смазва ставата, позволявайки й да се движи плавно и лесно.

Понякога в тази течност се натрупват малки газови мехурчета. Когато ставата се движи, мехурчетата се освобождават, което кара близките връзки да издават щракащ или пукащ звук. Техническият термин за това явление е крепитация (мед. crepitus), който също така описва всички скърцащи или пукащи звуци и усещания в тялото.

Коляното работи като една голяма панта. Състои се от кости, хрущял, синовиум и връзки.

Кости: Коляното свързва бедрената кост с дългата кост на подбедрицата (тибия). Фибулата , кост на подбедрицата, също е свързана със ставата. Капачката на коляното (патела) е малката, изпъкнала кост, която седи в предната част на коляното, защитавайки ставата ви.

Менискуси: Две дебели възглавнички от хрущял (латерален и медиален), наречени менискус , омекотяват пищяла и бедрената кост и намаляват триенето, където се срещат.

Синовиална мембрана: Специализирана съединителна тъкан, която покрива ставите и обвивките на сухожилията. Синовиалната течност служи за смазване на ставите.

Връзки: Наричани още лигаменти – 4 здрави, гъвкави ленти от съединителна тъкан (две странични и две кръстообразни), които се простират по неравната повърхност на ставите – тяхната роля е да свързват костите една с друга.

Пателофеморална нестабилност

Тялото на всеки човек е индивидуално. Различните тъкани и компоненти, които изграждат коляното, варират при различните индивиди още от самото раждане или поради разлики във възрастта, наличие на нараняване или начин на живот.

Вашите колене може да се сгъват повече от тези на друг човек, например, или коленете ви да се движат по-свободно.

Тези разлики могат да направят коленете на един човек по-шумни от тези на следващия.

Синдромът на пателофеморалната болка е широк термин, използван за описване на болка в предната част на коляното и около  капачката на коляното. Понякога се нарича "коляно на бегач“ защото е често срещано при хора, които се занимават със спорт – особено жени и млади възрастни – но пателофеморалният синдром може да се появи и при не спортисти, обясняват експерти. Болката и сковаността, причинени от пателофеморалният синдром, могат да затруднят изкачването по стълби, колениченето и извършването на други ежедневни дейности. Може също да изпитате усещането за триене, хруптене или щракане под капачката.

Трябва ли да се притеснявате?

През повечето време това пукане и скърцане на ставите е безвредно. Въпреки това, крепитацията също е симптом на дегенерация на ставите, която от своя страна може да доведе до остеоартрит.

Трябва да се притеснявате за пукане на ставите, ако:

– Това се случва често на едно и също място

– То е придружено от болка

– То е придружено от подуване на ставите, чувствителност или скованост

– Освен това изпитвате болка в резултат на продължително движение на ставите, като например при ходене

Ако изпитвате болка, когато ставата ви изпуква или имате някой друг от изброените по-горе симптоми, препоръчваме да се консултирате със специалист. Ако симптомите и резултатите от прегледа го показват, вашият лекар може да ви диагностицира с остеоартрит и да започнете лечение. Лечението на остеоартрит може да облекчи болката, да подобри мобилността и да забави прогресията на заболяването – особено ако се хване навреме.