Лекар: Консумацията на мандарини влияе на кръвта ни
©
Какво е влиянието на мандарините върху човешката кръв обяснява лекарят Саня Ислямова, разяснявайки как този плод влияе на човешката кръв. Според нея нормалният брой мандарини на ден е една или две.
Превишавайки нормата, киселината от плода започва да влияе върху структурата на кръвта, променяйки нейния състав от алкален към по-кисел. Това води до повишен риск от рак. Специалистът припомня, че именно кръвта е отговорна за доставката на кислород и други важни елементи до клетките на тялото.
Този плод има и някои предимства. Благодарение на изобилието от витамини А и С, цитрусът подобрява състоянието на кожата. Освен това ускорява зарастването на рани и се бори с преждевременните признаци на стареене : бръчки, сухота, намалена еластичност на кожата. Аскорбиновата киселина в състав му също така стимулира синтеза на колаген, протеин, който е необходим за изграждането на кости, сухожилия, коса и нокти.
Можете да ядете мандарини по-често, за да намалите риска от камъни в бъбреците. Учени от университета Фридрих II в Неапол установиха, че диета, богата на цитрусови плодове, повишава нивото на цитрати в урината. Тези вещества инхибират кристализацията и утаяването на калциевите соли, които се превръщат в твърди отлагания - калцификации.
Като всеки цитрус, така и мандарините съдържат флавоноиди, които не само облекчават възпалението, но и предпазват тялото от дисбаланс на свободните радикали и оксидативен стрес, което може да доведе до увреждане на тъканите и рак. В допълнение, тези антиоксиданти могат да инхибират растежа на раковите клетки. При това полезна е не толкова пулпата на мандарините, а кората им - в нея има най-много флавоноиди. По отношение на флавоноидите в нея, тяхното количество превъзхожда кората на лимона и грейпфрута, пише Zdrave.to.