Лекар: Децата, които използват капки за нос със солена вода, боледуват по-малко
©
“Открихме, че децата, използващи капки за нос със солена вода, са имали симптоми на настинка средно за 6 дни, докато тези с обичайни грижи са имали симптоми за 8 дни", каза изследователят д-р Стив Кънингам, професор по педиатрична респираторна медицина в Университета на Единбург, Шотландия. Тези деца също така се нуждаели от по-малко лекарства по време на боледуването си".
"Децата карат 10 до 12 настинки годишно. Лекарствата без рецепта, съдържащи ацетаминофен и ибупрофен, могат да лекуват симптомите, но досега не са открити методи, които ускоряват възстановяването от настинка“, казва д-р Стив Кънингам.
За новото проучване изследователите набрали над 400 деца на 6 г. и по-малки и ги разпределили на случаен принцип да приемат или капки за нос със солена вода, или обичайните грижи при възпаления на горните дихателни пътища.
Разтворите със солена вода често се използват от хората в Южна Азия като назална иригация или гаргара за лечение на настинка, отбелязват изследователите.
Около 300 от децата в проучването са настинали и половината са получили капки със солена вода като лечение. Родителите прилагат три капки в ноздра минимум четири пъти на ден, като използват разтвор на солена вода, който правят у дома с морска сол, казват изследователите.
Не само, че децата се подобряват по-бързо с капки със солена вода, но и вирусните инфекции се разпространяват по-малко към другите членове на семейството. Около 46% от тези семейства са имали други членове с вирусна инфекция, срещу 61% от семействата, чиито деца са получавали обичайни грижи.
Около 82% от родителите твърдят, че капките за нос са помогнали на детето им да се подобри по-бързо, а 81% планират да използват капките със солена вода в бъдеще, съобщават изследователите.
"Нашето проучване също показа, че родителите могат безопасно да правят и прилагат капки за нос на децата си и следователно имат известен контрол върху обикновената настинка, засягаща децата им“, казват изследователите. Според тях, вероятно капките действат, като повишават способността на дихателната система да се бори с вирусите.
"Солта се състои от натрий и хлорид. Хлоридът се използва от клетките, покриващи носа и трахеите, за да произвеждат хипохлорна киселина в клетките, която те използват за защита срещу вирусна инфекция“, обяснява Кънингам.
- Като дава допълнителен хлорид на клетките на обвивката, солта помага на клетките да произвеждат повече хипохлорна киселина, което пък помага за потискане на вирусната репликация, намалявайки продължителността на инфекцията и следователно продължителността на симптомите“, добави Кънингам.
Тези открития ще бъдат представени на годишната среща на Европейското респираторно дружество във Виена, Австрия.
След това изследователският екип планира да проучи ефекта на капки със солена вода върху хрипове по време на остри катари на горните дихателни пътища. Първоначалните резултати от това проучване показват, че децата, които са получили капките, са имали значително по-малко епизоди на хрипове, 5% срещу 19%.
Тъй като тези констатации са от медицинска среща, те трябва да се считат за предварителни, докато не бъдат публикувани в рецензирано списание, пише zdrave.to.