Кураторът Марион Оберхофер: Изкуството е част от това как приемаме света, то разказва истории

©
Изложбата ще бъде открита на 8 април в 17.00 часа в Националния исторически музей.
Това, което според нея обединява различните автори в изложбата, е опитът им да отразят как функционира нашето общество в момента. "Те работят по различни проекти, но всеки един от тях е правил проект, свързан с миналото ни, с историята. Малко или много всеки един от тях се ангажира с нея“, обясни Марион Оберхофер.
Държавните граници не са естествени граници. "Те променят живота ни по много различни начини. Особено границата между България и Турция е много важна за себеразбирането, себеизразяването. Знаем, че това е пълна с насилие граница до някаква степен заради политиките на Европейския съюз и въпреки това е пълна с креативни хора и е богата на културна история“, заяви кураторът.
Творецът Анна де Манинкор смята, че историята е много важна за нашето настояще. "Изкуството е част от това как приемаме света, то разказва истории, оформя нашата околна среда“, заяви тя.
Във фокуса на проекта са хората, работещи и живеещи в граничния регион между България и Турция. "Останах с впечатлението, че хората там имат много дълбоки корени в своя регион, който дори оформя техните тела. Много интересно беше, че стоейки на тяхната територия, те винаги обръщаха поглед към столицата и към големите градове, защото тази посока е по-отворена отколкото това, което е зад границата. Но всъщност те имаха много желания, свързани с това, което е от другата страна. Сигурна съм, че се случва абсолютно същото и с хората от другата страна на границата. Всъщност територията е една“, разказа Анна де Манинкор.
Тя заснема документален филм на 16-милиметрова лента. "Осъзнах, че това е правилният начин, защото имаш много малко време да заснемеш това, което искаш“, сподели тя.