Джаму или още "молитва за здраве" е неразделна част от индонезийската култура, като страната дори номинира напитката за Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, предава BBC.

Напитката има богата и древна история, датираща още от времето на кралство Матарам преди повече от 1300 години. За пръв път е отпита в кралския двор, след което бива въведена в селата от лечители. Оттам рецептите се предавали от уста на уста през поколенията.

Според антрополога Патрик Ванхубрук, който живее на остров Ява, Индонезия повече от 20 години, препратки към билковата тинктура могат да бъдат намерени в храма Боробудур на острова. 

"Археологическите изследвания на храмове от 9-ти век в Централна Ява показват, че джаму и билкови лечебни рецепти вече са били прилагани за поддържане на добро здраве", казва той.

Хаванчетата и инструментите за правене на джаму, също са открити при археологически разкопки и датират отново от времето на кралство Матарам.

Докато първите рецепти са открити в архивите на кралските дворове, производители на джаму, наследили семейният занаят твърдят, че напитката вероятно ги е предшествала. 

Билковата напитка е направена от естествени изцяло съставки като джинджифил, куркума, карамфил, копър, лайм и тамаринд .

Две от най-известните вариации на питието са kunyit asam от куркума и тамаринд и и beras kencur (ориз и ароматен джинджифил). Въпреки това всеки индонезийски остров има своя собствена версия на напитката, базирана на растения и подправки, характерни за съответното място. 

Проучване от 2012 год. на индонезийското Министерство на здравеопазването дори регистрира удивителните 15 773 различни рецепти за джаму в рамките на архипелага.

Жителите на Ява са на мнението, че физическото здраве е силно повлияно от емоционални, умствени и енергийни нива, като според тях всяко всяко джаму има различни свойства. Може да служи за облекчаване на менструални болки или пък понижаване на кръвното налягане.

Джаму се възприема повече като превантивна мярка, отколкото като лек. здравословната напитка се разглежда холистично, тъй като лекува тяло, ум и душа едновременно.