На 5 януари Microsoft и United States Space Force сключиха договор за обучение за Космоса в смесена реалност. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Проектът е на стойност 5 милиона долара и предвижда Microsoft да подсигури хардуер за виртуална и смесена реалност.

До момента астронавтите са обучавани в среда без гравитация и по-скоро се е наблягало на тяхната физическа подготовка, не толкова на предизвикателствата, с които биха могли да се сблъскат в отрития Космос. "За да бъдат по-подготвени астронавтите и космическите туристи, United States Space Force наема Microsoft, за да бъдат симулирани стотици казуси, които могат да възникнат в Космоса“, обясни доц. Тодорова.

През 2024 г. се очаква засилена слънчева активност и слънчеви изригвания. "Това са т.нар. слънчеви ветрове – те се усещат в космическото пространство като вятър, който предизвиква разместване на космическия боклук, натрупан през последните десетилетия и гравитира на орбита около Земята. В момента се правят изчисления кога бихме могли да очакваме такива пикове при Слънцето, за да не съвпадне това с евентуална работа в Космоса и на "Артемис“ 2, например“, обясни доц. Тодорова.

Космическите туристи

"През 2024 г. космическите туристи ще бъдат много и поне три различни компании ще ги изведат в Космоса", смята футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

Една от тези компании е Virgin Galactic на Ричард Брансън. Предприемачът дава заявка, че ще развива нов тип космически кораби в съперничество с Илън Мъск.

Милиардерът Джаред Айзъкман финансира частна мисия на SpaceХ, която ще изведе в Космоса самия него като турист. Той ще бъде придружен от двама астронавта – жени, и от бивш пилот от Военновъздушните сили на САЩ.

Още една компания, която не е толкова известна, също заявява намерения, че през 2024 г. ще изпрати туристи в Космоса.

През тази година товарните совалки до Международната космическа станция ще доставят два нови модула, които ще разширят възможностите на астронавтите да излизат в открития Космос, допълни доц. Тодорова.

Проекти на НАСА

"Космическият апарат "Хера“ трябва да кацне на астероида Диморфос през октомври 2024 г." Така коментира новината футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Апаратът ще престои на астероида до декември 2026 г., като целта е да направи изследвания за траекторията щ, скоростта му, константна ли е тя при преминаването покрай други космически обекти. През 2021 г. НАСА нарочно удря същия този астероид, за да установи дали е възможно да се отклоняват космически обекти при опасност от сблъсък със Земята.

"Хера“ ще изследва и състава на астероида за ценни и редки метали, допълни доц. Тодорова.

Друг важен проект на НАСА в сътрудничество с Японската космическа агенция е за изследване на спътника на Юпитер Европа. Смята се, че под замръзналата повърхност на океаните на спътника може да има течна вода и някаква форма на живот. "Разчита се на обиколка в орбита и заснемане на изображения. Първо трябва да бъдат събрани достатъчно данни за метеорологичните условия и плътността на атмосферата така, че да бъдат конструирани бъдещите апарати. Изкуственият интелект дава моделите и много зависимости и решения, които ние не виждаме“, коментира доц. Тодорова.