Царевицата (лат. Zea mays) е едногодишно културно растение с право, неразклонено, до 3-4 м високо стъбло. Листата са линейни, с успоредно жилкуване. Цветовете са еднополови; мъжките са събрани във връхни метличести съцветия, а женските — в кочани, разположени по стъблото. Цъфти през лятото. 

Освен като културно растение, част от царевицата се използва и като лечебно средство. Тази част е именно царевичната коса. Тя е известна още като "стилуси на царевица", представлява дълги, фини нишки, които излизат от кочана на царевицата. Въпреки че често се пренебрегва и изхвърля, царевичната коса има множество полезни свойства, които са били използвани в традиционната медицина от векове.

Използването на царевичната коса като лечебно средство има дълга история, особено сред индианските племена в Северна Америка и древните китайци. Традиционно тя е използвана за лечение на различни заболявания, включително проблеми с уринарната система, възпаления и проблеми със сърцето.

Действие и приложение. Царевичната коса има диуретично, кръвоспиращо, жлъчегонно и успокояващо действие. Тя се употребява като кръвоспиращо средство. Действието се свързва със съдържащите се в нея вещества, подобни на витамин К3.

Царевичната коса има силно изразен диуретичен ефект, което я прави полезна при лечение на проблеми с уринарната система, като цистит, уретрит и бъбречни камъни. Чрез стимулиране на отделянето на урина, тя помага за прочистването на пикочния мехур и бъбреците.

Благодарение на съдържащите се в нея антиоксиданти и противовъзпалителни вещества, царевичната коса може да помогне за облекчаване на възпаления и инфекции в тялото, пише puls.bg. Тя е особено полезна при възпалителни състояния на пикочните пътища. 

Царевичната коса може да спомогне за намаляване на високото кръвно налягане. Нейният диуретичен ефект спомага за отстраняването на излишните течности от тялото, което може да понижи натоварването върху сърцето и кръвоносната система. 

Чаят от царевичната коса може да помогне при храносмилателни проблеми като газове и подуване на корема. Тя стимулира производството на жлъчка, което улеснява разграждането на мазнините и подобрява храносмилането. 

Химичен състав. Съдържа витамин К, аскорбинова и пантотенова киселина, каротеноиди, стероли (ситостерол и стигмастерол), сапонини, смолисти и горчиви вещества, тлъсто масло, етерично масло, инозит и др.