Ако тепърва навлизате в невероятния свят на 3D принтирането, може лесно да се увлечете по процесите на пресъздаване на вашите дигитални творения в реални обекти. Но като с всяко друго хоби, трябва да сте внимателни с потенциалните грешки, които могат да компрометират резултата от усилията ви. Освен допълнително време и усилия, грешките могат да ви костват и допълнително ресурси.

Ето кои са основните категории грешки, които новаците в света на 3D принтирането често допускат:

Проблеми с принтера

Мислите си, че принтера няма значение

Много новаци си мислят, че могат да се снабдят с какъвто и да е принтер и веднага да достигнат до перфектни резултати. Но 3D принтерите не са създадени равни. Те притежават различни функционалности, параметри, ограничения и изисквания за работа. Нужно е да отделите време и да се запознаете с различните видове и брандове принтери и да сте наясно какво точно търсите.

Услуги, приложения и принтери на водещи брандове може да откриете на 8Cell.bg. Фирмата предлага богат каталог от всичко, от което бихте имали нужда от света на 3D принтирането. 8Cell е официален представител на Formlabs за България, които за първи път предлагат SLA/LFS 3D принтери на достъпна цена.

Подценяване на процеса по калибриране

Добрите резултати от 3D принтиране никога не биха се проявили без да отделите достатъчно време за калибриране на принтера. Много новаци бързат да започнат принтирането без да са направили тестове за проверка дали принтерът е добре калибриран. Може и да ви се струва като загуба на време, но всъщност е важна стъпка към перфектни 3D модели.

Игнориране на процесите по поддръжка

Независимо какъв принтер имате, единствения начин той да е в добра форма е като го поддържате и почиствате. Това означава да премахвате замърсяванията по принтиращата глава и да проверявате дали всички части са добре сглобени и стегнати. Поддръжката касае и софтуер частта - трябва да ъпдейтвате софтуера на принтера си, ако не искате да се сблъскате с грешки по време на процеса.

Проблеми с моделите

Игнориране на ориентацията на принтиране

Посоката, в която е ориентиран моделът, не е без значение. Той трябва да се завърти така, че да максимизира стабилността и досега с повърхността. По този начин ще се намали нуждата от изграждане на подкрепящи елементи и се засилва връзката между различните му слоеве.

Наличие на твърде много детайли

Много новаци искат да открият красотата на 3D моделите с голямо количество детайли, но истината е, че това news pic 2
©
често води до спънки в процеса и наличието на много грешки при принтиране. Добра идея е да започнете с по-семпли модели, докато все още разучавате в детайли тънкостите на принтирането и функционалностите на вашия принтер. С натрупването на повече опит и увереност в процеса може да започнете да влагате повече детайли.

Грешки при избор и менажиране на филамент

Ползване на грешния филамент

Съществуват множество различни видове филамент за 3D принтиране - PLA, PETG, ABS и др. Всеки от тези филаменти има своите особености и препоръки за употреба, които трябва да вземете предвид при работа. Като начало, експертите препоръчват да поработите с PLA, защото е сред материалите, с които се работи най-лесно.

Не внимавате при съхранението на филамента

Филаментите се влияят от заобикалящата ги среда. Те абсорбират влага, могат да се обезцветят на слънце и да променят свойствата си по най-различни начини ако не внимавате как ги съхранявате. Винаги прибирайте филамента на сухо и затворено място, защото в противен случай рискувате да нарушите неговите качества.

Ако искате да подобрите уменията си в 3D принтирането и да имате перфектни резултати, обърнете повече внимание на потенциалните грешки, които много хора допускат. Само така ще може по-лесно да ги избегнете и да гарантирате ефективна работа с 3D принтера.