Във всяко произведение на изкуството трябва да има смисъл и провокация към мислене. Това каза в предаването "Сториборд" на Радио "Фокус" актьорът Китодар Тодоров. 

"Във всяко произведение на изкуството трябва да има смисъл и провокация към мислене. За мен това трябва да е основната задача на изкуството. Не просто да погледаме час и половина една драма и да ни стане мъчно, а да ни стане мъчно и да се замислим. Не просто да се посмеем на една комедия, а да си изкараме някакъв извод. Той може да е различен от този на автора, но това няма значение", каза той.

Актьорът споделя, че изкуството е начин да изразиш своите емоции, така че след това те да не рефлектират върху отношенията ти с хората. 

"Понякога изкуството ме е карало да си бъда агресивен в живота, а друг път изкуството ме е успокоявало. Според мен изборът на човек е последната инстанция, а ако човек иска да бъде агресивен, той може да бъде такъв, гледайки "Том и Джери", каза още той.

Според него всеки един човек на изкуството трябва да се опитва да спазва някакъв морал, за да може да творчеството му да бъде трайно. 

"Дали авторът трябва да поеме отговорността за това как всеки разбира неговото творчество, аз нямам отговор на този въпрос. От една страна, смятам, че авторът трябва да има някаква отговорност, но от друга, това няма как да стане. Авторът трябва да се постарае да спазва някакъв морал. Няма смисъл да правиш нещо без поне 10% морал. Така изкуството става устойчиво и създава култура", каза Тодоров.

Благой ИВАНОВ