Китай твърди, че е създал първото дете изкуствен интелект, което показва емоции. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Концепцията, че за да отгледаме генерален изкуствен интелект с воля и самосъзнание, трябва да го отгледаме като човешко дете, съществува отдавна. Това дете извървява пътя на самообучение, наблюдение и рефлексия на околния свят. Китайските учени са направили именно това, обясни доц. Тодорова.

Създателите на Tong Tong – компанията BIGAI, твърдят, че са създали субект, който има автономни способности за възприемане на информация, за познание, но също така може да взима решения, да изпълнява задачи, да сътрудничи и да има емпатия. "Според мен всичко това е препрограмирано и имитационно, то не е осъзнато. Те вероятно разчитат на това, че подобно самообучение ще прерасне в качествени промени, че ИИ ще се научи да прави пренос на знания и на принципа на подобието ще реагира така в съответните ситуации. Но това все още не е генерален изкуствен интелект“, коментира доц. Тодорова.

Те предлагат тестът на Тюринг да бъде заменен с теста на Tong Tong, допълни тя.