Киното и екологията се преплитат в образователна арт инициатива
© Фокус
За реализацията на проекта избират Ловеч, Видин и Троян. Проектът се изпълнява в три етапа. "Имахме прожекции на късометражни филми в населените места, с голям брой ученици. Проведохме дискусии и работилници след тях. Избрахме селекция от 10-12 младежи, които взеха участие в кино лагер за седмица и дадохме възможност те сами да насочат вниманието си към определен проблем, свързан с околната среда в техния град. Поканихме ментори, които да им помогнат да разкажат своята история, и те създадоха късометражен филм. Третият етап на проекта е Ден на изкуството и екологията, който провеждаме във всяко населено място, като ангажираме деца и ученици в различни възрастови групи в ателиета, работилници, дискусии“, разказа Еви Карагеоргу. Кулминацията на това събитие е премиерата на заснетите от децата, участвали в кинолагерите, филми. "Това наистина е най-вълнуващото събитие, защото показваме филма в кинозала, а те застават пред публиката като автори и отговарят на въпроси“, допълни координаторът на проекта.
Темите и на трите филма са различни. "В Троян децата избраха да направят портрети на 8 от 132 дървета, които предстоеше да бъдат изсечени. В крайна сметка тези дървета не бяха отсечени. Тях това ги вълнуваше, това беше темата за града, това беше във въздуха, всеки имаше някакво мнение“, разказа Карагеоргу. Филмът във Видин е за безразборното изхвърляне на отпадъци сред природата. "Те заснеха една поляна, на която намерихме какви ли не неща, и по интересен начин – от гледна точка на извънземни, осмиваме и с ирония поглеждаме на това безразсъдно човешко поведение.“ В Ловеч пък учениците избират темата за бездомните животни.
Според Еви Карагеоргу е важно киното да изразява лична гледна точка и тя да е ясна. "Киното не е обективно изкуство, зад камерата стои режисьор и екип, които имат виждане за света. Няма как киното да не бъде техен израз. В нашия случай темата не може да бъде избегната, филмите са активистки и отправят послания, но това, което вълнува в тях, е, че ние виждаме гледната точка на едни младежи. Те се вълнуват от това какво се случва с нашата планета, те са притеснени и искат да отправят едно алармиращо послание най-вече към възрастните, че така не може да продължава. Те искат да живеят в друга среда, в чиста среда“, допълни тя.
Кеворк Ванлян е ментор на децата от езиковата гимназия в Ловеч. Той ги въвежда в света на киното и фотографията и как да работят с фотоапарат като кинокамера. "Когато отидохме там, ние се срещнахме с един Клуб на поетите. Тези деца бяха изключително мислещи в една конкретна посока – посоката на думите. Не бяха много подготвени за снимане“, сподели той. Темата, която учениците в Ловеч избират, е за бездомните животни, но и за самите тях, допълни Ванлян. "Говорихме и снимахме едно куче, което живее в двора на гимназията, но това, че разказваме за двора на гимназията, за самата гимназия не директно, откъде идват те, бе много важно за тях. Стана естествено, че през темата за животните ние опознаваме всъщност самата гимназия и живота в нея“, разказа той.