С развитието на технологиите и силното навлизане на социалните мрежи в живота ни все повече хора искат да се изявяват и да покажат себе си чрез това, което харесват. Подкастите са един от начините това желание за изява да получи своята сцена. Това коментира архитектът и подкастър Лъчезар Георгиев в предаването "Сториборд" на Радио "Фокус" с водещ Благой Д. Иванов.

Каналът му "На кино“ се появява преди 4 години по време на COVID пандемията и оттогава досега натрупва огромно съдържание от ревюта и дискусии за филми и сериали. “Страстта ми към киното е прекалено силна и надделява всеки път и след всеки епизод, който запиша с различни хора. Някак си се зареждам с позитивна енергия и имам сили за следващия,“ каза той.

По думите му популяризирането на видео и аудио подкасти се дължи и на това, че те се явяват алтернатива на традиционните медии с изразяването на различни от официалните социални и политически настроения. Качеството на един канал се определя от това да има качествено съдържание, дали успява да привлече хората с интересен анализ, като предоставя възможност на хората да изразят мнението си и да се създаде своеобразен диалог.

"Канали, като The Critical Drinker, Nerdrotic, каналът на Jeremy Jahns хващат вниманието на зрителя и посредством забавна формула представят своите обективни гледни точки. Тук ключовата дума е "обективни“, защото те признават и плюсовете и минусите на даден филм. Докато ако видиш едно средностатистическо ревю в по-известните уебсайтове, със сигурност ще бъдеш подведен от това, което те очаква на големия екран, и когато отидеш да го гледаш и вече си прахосал парите и времето си, много е вероятно да останеш разочарован,“ обясни той.

В последно време се забелязва интересен феномен: разминаване на мненията за даден филм между официалните критици и фенските мнения в сайта Rotten Tomatoes, който събира различни ревюта и дава оценка според това дали са повече позитивни или негативни. Това според Лъчезар Георгиев е по-скоро изключение, отколкото норма и обикновено цифрите са акуратни.

"В случая с поредицата Star Wars – това е франчайз, който вече е на 50 години и според мен хората, които го ревюират, може би са хора, които са родени след 2000 г. Те имат различни очаквания за Star Wars, искат да виждат различни неща и въобще не съвпадат с нагласите и мнението на феновете от по-старата школа, които се радваме на оригиналната трилогия на Джордж Лукас. И според мен това донякъде, съчетано вече с фалшиви ревюта и фалшиви акаунти на хора, допринася за тези абсурдно високи оценки, които един сериал, като например The Acolyte, въобще не заслужава.“

Кинокритиката през дигитална платформа е умението да се балансира между това да се кажат негативите на даден филм и позитивите му. "В моите ревюта аз се старая да правя това. Може хората да не са съгласни с мен, но аз съм длъжен да дам обективно мнение. Въпросът е да си откровен и да кажеш как си си изкарал в киносалона или пред телевизора вкъщи,“ обясни подкастърът.

Според Лъчезар Георгиев българинът като цяло обича да ходи на кино, обича да гледа кино, обича да коментира кино, но на маса, не и в интернет. Масово хората гледат ревюта, но не коментират. Точно затова желанието му е да накара повече хора да споделят мнението си и да го изразяват чрез коментари, чрез гостуване, или по друг начин. "Моята наивна идея за бъдещето е да продължа да правя това, което правя с по-добра техника, да се ъпгрейдвам, да стоя в крак с времето и с технологиите, но да има повече диалози между повече хора като цяло,“ сподели той и добави, че подкастите в бъдеще ще продължат да се развиват с високи темпове, особено когато се намесят рекламите и финансирането от големите корпорации. Според него със сигурност ще се появят стотици канали, като много от тях ще отпаднат по пътя, но "важното е, че ще показват разнообразно съдържание и хората ще имат голям избор от мнения за дадена продукция“.