Какво става, когато спрем да използваме телефоните си
©
И допълва: "Твърде много кортизол може да доведе до безпокойство и в крайна сметка до хронично заболяване."
Защо смартфоните са толкова пристрастяващи?"Когато проверяваме телефоните си, мозъците ни освобождават малко количество допамин“, обяснява Бътимър. "Допаминът ни мотивира да предприемем действия и всеки път, когато чуем известие, проверяваме устройството си. Проблемът е, че това повишаване на допамина е временно. Нашите мозъци искат повече допамин, което задейства навика да проверяваме телефоните си постоянно през целия ден.
Добрата новина е, че ако ограничите колко често използвате телефона си, ще забележите променящи живота ползи, включително:
По-малко безпокойство и стрес
С по-малко стимулация от обаждания, текстови съобщения, социалните медии и "важни" новини, може да имате по-малко хроничен стрес и безпокойство.
Яснота и бистър ум
"Въвеждането на здравословни граници при използването на телефона ви ще ви помогне да мислите по-ясно през целия ден, защото не сте бомбардирани с комуникация и свръхстимулация“, казва той.
По-дълбока връзка с околните
Когато оставите телефона си настрана, ще подобрите отношенията си с околните, защото ще присъствате и ще можете да се съсредоточите върху другия човек и да чуете какво казва вмисто често да проверявате телефона си или пък да мислите за него.
По-остро критично мислене и креативност
Помислете за последния път, когато сте искали да си спомните факт, но не сте могли. Има голям шанс да сте казали "Ще го потърся в Google“. Въпреки че това не е ужасно, незабавното удовлетворение от бързо намерения отговор затваря вратата пред критичното мислене и удивлението, казва Бътимър.
Повече внимание
Прекомерната употреба на смартфон може значително да намали вниманието , защото ви разсейва от настоящия момент. Да предположим, че сте планирали ваканция от месеци и когато пристигнете, прекарвате времето си в правене и публикуване на снимки в социалните медии. "Снимката е добра, но не пресъздава момента", казва Бътимър. "Липсва ви онова усещане за чудо и наслада, които получавате, когато присъствате пълноценно".
Повече благодарност и по-малко комплекси
"Може да сме благодарни за живота си, но след това поглеждате социалните медии и вижте нечия друга ваканция, нов дом или добре възпитани деца и сравнете тези неща с вашия живот", казва той. Постоянното сравнение може да доведе до недоволство и нещастие.
По-здраво тяло
По-малкото време пред екрана може да ви помогне да спите по-добре и да внимавате повече за храненето си. Получаването на достатъчно сън и здравословното хранене са два от най-важните аспекти на вашето физическо и психическо здраве.Как да се отървете от пристрастяването си към смартфонаБътимър съветва да започнете с умереност. Ще имате по-голям успех, ако избягвате подхода "всичко или нищо".
Наблюдавайте колко често посягате към телефона си
Помислете за изтегляне на приложение, което ви казва колко пъти проверявате телефона си на ден.
Изключете известията
Постоянните сигнали могат да създадат безпокойство и дори страх ("За какво може да е това обаждане?“). Когато изключите разсейването, можете да се съсредоточите върху изпълнението на поставената задача.
Оставете телефона си настрана по време на хранене
Когато премахнете разсейването, можете да се насладите на храната си и да обърнете внимание на сигналите на тялото си, за да не преядете.
Насладете се на сутрини без телефон
Искате да започнете деня си с яснота и е трудно да направите това, когато сте бомбардирани от новини, текстови съобщения и сигнали. Вместо това се насладете на чаша кафе, четете книга, молете се или медитирайте или си пригответе здравословна закуска.
Ограничете времето пред екрана от 30 минути до един час преди лягане
Ще спите по-добре, когато ограничите светлината от екрана и свръхстимулацията от съдържанието на телефона си.
След като приложите тези малки промени, поемете по-голямо предизвикателство, като например да се освободите от телефона един ден в месеца или да се наслаждавате на уикендите без социални медии.