Учени от Китай добавят човешки гени към маймуна, а резултатът е публикуван в края на 2019 г. в списание National Science Review. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Учените добавят специфичния мозъчен ген MCPH1 към мозъка на макак на етапа на ембрионално развитие. Това е генът, който спомага за устойчивостта на нашата краткосрочна памет, обясни доц. Тодорова. "Учените са документирали, че мозъкът при този макак се развива по-бавно и по-градивно от маймунския. Доказано е, че краткосрочната му памет се е подобрила и е станала по-устойчива, като човешката, като са му показвали карти, цветове и елементарни пъзели", поясни тя.

Американски учени изискват от китайските си колеги да дадат повече информация за експеримента и резултатите от него. "Отговорът на китайските учени е бил, че това е повлияло само на краткосрочната памет, иначе макакът се е развивал по обичайния начин. Но все пак генетичната намеса е тотална – може да се прояви само белегът, че той има по-добра краткосрочна памет, но не се знае дали това няма да се отрази на възпроизводството му, на това колко дълго живее, на поколението му", коментира Мариана Тодорова.

"Тук възниква и етичният въпрос дали няма да се изкушим да добавяме човешки гени към редица животински видове", допълни тя.