"Космосът на чудесата“ е мултимедийно сценично произведение, което предоставя на публиката аудиовизуално преживяване. За него разказа режисьорът Димитър Узунов в предаването "Сториборд“ с водещ Благой Иванов. Научни консултанти и видео изпълнители на проекта са астрофизикът доц. д-р Владимир Божилов и молекулярният биолог проф. Милена Георгиева. "Освен че бяха консултанти, те имаха активна роля и при писането на текста. Те формулираха научните теми, върху които след това развивахме историите. Те също имат и лирически герои – част от този предварително записан видеоматериал са всъщност тези двама учени“, разкри Узунов.

В спектакъла се преплитат няколко истории. "Имаме историята на Мира – първото бебе, родено в Космоса. Имаме две много симпатични извънземни, които търсят планета, на която да отглеждат чай, и такава планета се оказва именно Земята“, разказа режисьорът, като добави и че звуковият дизайн е поверен на Никола Груев – Kottarashky. С него Узунов работи от 8 години. "Когато първоначално му разказах идеята за този спектакъл, за него беше предизвикателство и беше доста обран в първоначалната комуникация. Когато вече имаме крайния продукт, мога да кажа, че неговата работа е наистина фантастична и е интегрален елемент от този коктейл от различни видове изкуства“, заяви Узунов.

Актрисата Християна Стоименова също е част от проекта. Тя се превъплъщава в три образа. "Това беше първото голямо предизвикателство за мен, защото е много времеемко и много емоционално изискващо и отговорно, тъй като трябва да премина от образа на едно прекрасно извънземно през това да съм първото бебе, родено в Космоса, през това да вляза в мечтаната научна сфера в ролята на световно признатия научен астросексолог д-р Линда Люински“, сподели тя.

По думите й "Космосът на чудесата“ пренася посланията на науката чрез езика на театъра. "Нашите публики, освен артистични и научни, са точно бъдещите поколения ученици, студенти, социални дейци, хора в рискови групи, защото аудиовизуалната идентичност води до необятно въображение и лесно комуникиране на науката“, заяви Стоименова, а чрез своите 16 композиционни елементи Котарашки пък допълнително изгражда връзката между Космоса и Земята, допълни тя.

Двамата гости споделиха кои са фантастичните филми, от които са се вдъхновявали и елементи от които могат да бъдат открити в самия спектакъл. Узунов посочи "Интерстелар“, "Марсианецът“, "Не поглеждай нагоре“ и "2001: Космическа одисея“. За Стоименова това са сериалът "За цялото човечество“, поредицата "Междузвездни войни“, зрелищният "Гравитация“ и артистичният "Небето над Берлин“.

Премиерата на "Космосът на чудесата“ е насрочена за 10 април от 19 ч. в "Топлоцентрала“.