Какви са регулациите на изкуствения интелект?
©
Тя припомни, че през юни 2023 г. Европейската комисия първа дава заявка за въвеждане на регулации за изкуствения интелект. "Италия беше сред първите, които реагира на ChatGPT 3. Те предвиждаха мораториум, забрана, защото бяха силно притеснени. Германия също беше доста предпазлива в началото. Документът, който беше представен през юни, показваше тежки регулации – забраняваше лицевото разпознаване, досега до деца, имаше изключителен акцент върху отговорността и етичното използване“, посочи доц. Тодорова.
В момента обаче Европа дава стъпка назад, а "Политико“ дори определя това като "саботаж“. "Изведнъж сега тези държави казват, че ако ние приемем този документ, всъщност ще спрем развитието на изкуствения интелект и ще останем много назад. Но те го казват в момент, в който самият Сам Алтман и президентът Байдън са изплашени и притеснени и искат да наложат регулаторни стандарти. Поведението им е тотално неадекватно и ненавременно, в никакъв синхрон с останалия свят и в кореспонденция с последния развой на събитията около Сам Алтман и Q*. Това е неадекватни поведение на Европа и на нейните ключови институции“, смята футурологът.
Сега Европейската комисия в лицето на Германия, Франция и Италия предлага изкуственият интелект да се саморегулира и ние да вложим Етичен кодекс. "Най-скандалното е, че знаем, че тези езикови модели нямат критерии за истинност и няма как да вложим ценности, за които още не сме постигнали консенсус “, подчерта доц. Тодорова.