Когато приемаме антибиотици, често се чудим дали е безопасно да пием алкохол – но всъщност има много повече храни и напитки, за които трябва да внимаваме, когато приемаме лекарства.

Има толкова много начини, по които това, което ядем, може да повлияе на лекарствата, които приемаме. Затова наистина е важно винаги да четете инструкциите на опаковката.

Когато приемаме лекарства, те се разграждат в червата ни и след това в черния ни дроб по същия начин, както го правят храните – и двете могат да си влияят по сложни начини, така че някои храни могат да увеличат ефектите на лекарството, а други може да спрат действието на лекарствата – и двете, разбира се, могат да бъдат опасни.

Няколко примера за общи взаимодействия са:

Алкохол

Някои лекарства като антихистамини и антидепресанти могат да предизвикат сънливост, а алкохолът може да засили този ефект, така че трябва да внимавате особено. От друга страна, много съвременни антибиотици не изискват въздържание.

Съществува обаче и друг ефект, който лекарствата могат да имат в комбинация с алкохол, наречен "синдром на алкохолно зачервяване“ или "реакция, подобна на дисулфирам“. Когато алкохолът се разгражда в тялото, той образува токсично вещество, наречено ацеталдехид, от което тялото след това се отървава. Някои лекарства обаче могат да причинят натрупване на ацеталдехид вместо това, причинявайки симптоми като зачервяване, високо кръвно налягане, ускорено сърце и повръщане.

Списъкът с лекарства, които взаимодействат с алкохола, е много обширен, така че винаги проверявайте опаковката или попитайте вашия фармацевт или личен лекар, когато ви предписват лекарства.

Грейпфрут

Може да звучи изненадващо, но грейпфрутът взаимодейства с цял набор от лекарства по потенциално опасни начини. Открито е през 1989 г., когато лекар изучава ефектите на алкохола върху определено лекарство за кръвно налягане. Той използва сок от грейпфрут, за да прикрие вкуса на алкохола – но се оказа, че самият сок от грейпфрут повишава действието на лекарствата за кръвно налягане 3 пъти. Сега е открито, че взаимодейства с над 100 лекарства.

Причината е, че грейпфрутът съдържа химически съединения, наречени фуранокумарини. Тези фуранокумарини блокират ензимите, които разграждат лекарствата в черния дроб, преди те да достигнат до "основното“ кръвоснабдяване на тялото. Това означава, че концентрациите в кръвта на някои лекарства могат да достигнат опасно високи нива.

Само един грейпфрут или чаша сок от грейпфрут може да увеличи ефекта на някои лекарства за холестерол 13 пъти.

Има твърде много лекарства, които взаимодействат с грейпфрута, за да бъдат изброени, но това включва някои лекарства за аритмия, някои антипсихотични лекарства, някои лекарства за трансплантация... по същество винаги проверявайте опаковката на лекарството си, ако сте фен на грейпфрута.

Същите фуранокумарини присъстват и в севилските портокали и помелото – но не и в обикновените портокали (въпреки че обикновените портокали понякога влияят и на други лекарства)

Зеленолистни зеленчуци и сини сливи

Листните зеленчуци като къдраво зеле, броколи, спанак, манголд, зеле – и особено сини сливи съдържат относително високи нива на витамин К, както и някои растителни масла. Витамин К може да насърчи съсирването на кръвта – така че, ако приемате лекарства за разреждане на кръвта, внимавайте, тъй като тези храни ще действат срещу лекарството. Има дори един докладван случай на прекомерна консумация на зелен чай, потенциално причиняващ този проблем. Въпреки това, не изключвайте зелените от диетата си изцяло – просто се опитайте да избегнете голямо преяждане с тях в един ден, което ще ви даде внезапен тласък на витамин К.

Ако са ви предписани антикоагуланти или разредители на кръвта, консултирайте се с вашия фармацевт за пълен списък на храните, с които трябва да внимавате, предаде BBC.

Женско биле

 

Женското биде съдържа много сладък на вкус химикал, наречен глициризин. Въпреки това, глициризинът може да причини рязко понижаване на нивата на калий, което да повлияе на кръвното налягане и да задейства анормален сърдечен ритъм дори при здрави хора. Ако вече имате кръвно налягане или сърдечни проблеми, избягването на женско биле е много разумно. Някои преработени бонбони от женско биле са ароматизирани с анасон вместо женско биле, така че проверете опаковката, ако се притеснявате.

Екстракти от мая, консервирани храни и отлежали сирена

Тираминът е аминокиселина, която помага за регулиране на кръвното налягане. Телата ни всъщност са много добри в разграждането на тирамин, но ако приемате определени лекарства за депресия, наречени MAOI (инхибитори на моноаминооксидазата), тогава нивата на тирамин в тялото ви могат да надхвърлят точката, в която тялото може да ги преработи и кръвното налягане може да се повиши – причинявайки ускорен пулс, главоболие, хипертония и евентуално инсулт. Това е може би едно от най-страховитите взаимодействия, за които лекарите следят.

Тираминът се намира в широка гама от храни, включително всеки екстракт от дрожди като мармит; мариновани, консервирани, пушени или ферментирали храни като риба и меса, отлежали миризливи сирена и някои алкохолни напитки. Шоколадът често се обвинява и за това взаимодействие, тъй като съдържа малко тирамин, но доказателствата са слаби, че той е истинският виновник.

Това са само примери за няколко типа взаимодействия между храни и лекарства, които могат да възникнат. Винаги проверявайте опаковките на лекарствата си и говорете с вашия фармацевт или личен лекар, когато приемате лекарства.