Консумацията на екзотичните плодове помага за предпазване от това тежко психично състояние чрез чревния микробиом. В последното изследване по темата учените посочват, че Faecalibacterium prausnitzii, вид бактерия, открита в човешките черва, и метаболитната й активност може да модулира влиянието на цитрусите и техните флавоноиди върху настроението. 

В това проучване д-р Раадж Мехта – инструктор по медицина в Харвардското медицинско училище и лекар в Масачузетската обща болница, и колегите му анализират взаимодействието между консумацията на цитрусови плодове, микробиома на червата и риска от депресия при над 32 427 участници.

Авторите установяват, че яденето на един среден портокал на ден може да намали риска с около 20%.

"Когато разглеждаме общата консумация на плодове или зеленчуци от хората или други отделни плодове като ябълки или банани, не виждаме никаква връзка между приема им и риска от депресия“, казва д-р Мехта. Една уникална част от проучването е, че подгрупа от участници в NHS2 дава на учените няколко проби от фекалиите си в продължение на една година.

Използвайки резултатите от секвенирането на ДНК от тези проби, се търсят  връзки между приема на цитрусови плодове и определени видове бактерии в микробиома на червата. Откроява се един вид - Faecalibacterium prausnitzii. Затова се смята, че може да се свърже консумацията на цитрусови плодове с доброто психично здраве посочва д-р Мехта.

Всеки човек би си задал въпроса по какъв начин точно Faecalibacterium prausnitzii помага на хората да се чувстват по-добре. "Смятаме, че един от отговорите може да е, че тези бактерии използват метаболитен път, известен като S-аденозил-L-метионин цикъл I, за да повлияят на нивата на два невротрансмитера – серотонин и допамин - произведени от човешки клетки в червата.

Тези невротрансмитери регулират преминаването на храната през храносмилателния тракт, но могат да пътуват и до мозъка, където повишават настроението

Надявам се нашите резултати да вдъхновят други учени да проучат връзката между диетата и психичното здраве. Ние дори имаме термин за това: комфортни храни, които ни карат да се чувстваме по-добре в краткосрочен план. Но ние тепърва започваме да разбираме спецификата", казва в заключение д-р Мехта, цитиран от списание "Микробиом“ (Microbiome), пише zdrave.to.