Отново е време за пролетно почистване на дома и сигурно вече поглеждаме към шкафа с препаратите, който сякаш ни зове, особено с настъпването на почивните дни. На пазара се предлага голямо разнообразие от тях - за различни цели и с различни съставки. Но може би (почти) всичко, от което се нуждаем вече го имаме у дома.

Оцетът отдавна е издигнат в култ от всички почитатели на почистването с естествени и безопасни средства. Той може да бъде наистина универсален помощник в нелеката задача да поддържаме дома си в изряден вид. И това не е особено изненадващо като се има предвид, че все пак говорим за продукт, преминал процес на ферментация - точно както алкохола. Но вероятно не сме започнати с всички негови свойства.

Повече яснота за това какво може оцетът като средство за почистване ни химическият инженер и почетен професор от Университета в Питсбърг Ерик Бекман. По думите му, оцетната киселина, която е основна съставка е оцета, е най-ефективна в справянето с котления камък.

За какво да използваме и за какво - не

Варовикът, както и ръждата, се състоят от определени йони, които лесно се разтварят в киселини като оцета. А като негов заместител може да използваме и лимонов сок, ако острата миризма не ни понася.

Що се отнася до мазнини обаче, оцетът може да не е най-правилният избор. Според учения, сапунът е по-ефективен за премахване на мазния филм по съдове. Содата за хляб също се справя повече от добре с тази задача.

Комбинацията от оцет и сода за хляб също често присъства в различни съвети за почистване на какво ли не у дома. Но, оказва се, по-добре да не я прилагаме, защото съставките в двата продукта се неутрализират при смесване и се получава една непотребна паста, пише BBC, цитирана от lifestyle.bg. По-добре да ги използваме поотделно.

Антибактериални свойства

Що се отнася до оцета, те са обект на различни коментари. А проведени изследвания, цитирани от Бекман, доказват, че оцетът може да убива вируси, бактерии и микроби, само ако оцетната киселина е в концентрация от 5%, както е в чистия оцет.

И тогава обаче ефектът не е на 100% и най-добре да бъде с концентрация от 10%. При нея се постига най-високо ниво на унищожаване на пет често срещани бактерии, включително Escherichia coli и Staphylococcus aureus, както и мухъл, и Covid-19.

Много бактерии - включително тези, които ферментират алкохола в оцет - виреят в киселини. Някои плесени и вируси като норовируса например, също не се плашат от тази киселина. И така изводът е, че има по-ефективни средства в борбата с бактериите - като сапуни, дезинфектанти и белина.

Ако искаме да постигнем същия или подобен ефект с оцет, то оцетната киселина в него трябва да е с наистина много висока концентрация. Но пък с нея той се превръща в опасен както за кожата ни, така и за редица повърхности - като например гумените уплътнения.