Учени от Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести публикуват научна статия в списание "Граници на науката", в която анализират ефективността на геномното проследяване на вируса на COVID-19. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Екипът от учени призовава този подход да се използва и при патогени при диви животни, които потенциално могат да се прехвърлят към домашните животни и човека.

"Ако в бъдеще ни очаква подобна глобална пандемия, тя би била проблем по две направления. Първото е, че новите видове заболявания, срещу които нямаме имунитет или ваксини, се предават от животни. Разпространение на зоонозите е резултат от премахването все повече и повече на границите между дивата природа и нас. Изсичат се гори и тези естествени бариери се премахват. Другият много проблематичен въпрос е, че ние много повече третираме и животните с антибиотици, които също като нас стават резистентни", обясни доц. Тодорова.

Според нея проектът е изключително полезен и би могъл да предотврати и следващи пандемии.

"Екипът призовава да се прави секвениране, за да имаме прогнозен елемент за това кои са потенциално опасните патогени, как биха могли да се повлияят, от какво и към кои вече има антибиотична резистентност, без ние да знаем. Това ще осветли картината за потенциалните рискове и дали имаме антибиотик, който може да помогне, или не. Можем да мобилизираме и изкуствения интелект в откриването на антибиотици, към които има изградена резистентност", допълни  Мариана Тодорова.