Как да "съживим" стария хляб, за да го направим отново годен за ядене
©
За целта е необходимо да го намокрим с вода, която да попие добре, но не прекалено, за да не капе след това. Важно е хлябът да е навлажнен, като обаче внимаваме да не се разпадне или разкашка.
След това вече идва ред да го поставим във фурната на около 100 градуса за 20-30 минути. Можем да познаем, че е готов, когато вече не е твърд, а е омекнал и приятно топъл. Най-хубавото пък е, че отново е като прясно изпечен.
Освен това плюс на този метод е, че може да приложим както върху цял хляб, така и върху останала половина, което означава, че не е нужно външната част да е изцяло кората.
Полезно е да имаме предвид също, че за този начин трябва да съобразим и колко застоял е хлябът ни и какъв вид е той. Тези фактори може да повлияят на количеството вода, която е необходимо, както и нужното време във фурната. Например, ако хлябът ни не е прекалено остарял и втвърден до камък, е достатъчно едно бързо намокряне с по-малко вода.
При прилагането на този метод с нарязан на филии хляб обаче трябва да сме една идея по-внимателни, тъй като по-лесно може да се разпадне от водата. Най-лесно и ефективно се получава с цял хляб, включително ненарязани франзела, фокача или чабата, както и хляб с квас, пише Well and Good, цитиран от lifestyle.bg.