Как да опазим въздуха у дома чист?
© IStock
Липсата на въздушен поток в закрити помещения води до натрупване на потенциални замърсители повече от тези при откритите пространства. Дори краткото ви излагане на замърсен въздух в затворени помещения може да повлияе негативно на вашето здраве. Сухота в очите, лош сън, главоболие и умора всъщност може да са причинени от лошото качество на въздуха в дома ви, предаде ATMO.
Дори и да прекарвате по-голямата част от времето си в офиса или някъде навън, вашият дом е мястото, където се връщате да спите и отпочивате. Ето няколко съвета как да поддържате въздуха у дома чист.
Почистете въздуховодите в дома си.
Ако въздуховодите на вашата охладителна или отоплителна система са запушени или забележите, че във вътрешността им се развива мухъл е важно да почистите всички им компоненти. Ако останат спори на мухъл, повторното заразяване е неизбежно.
Ако многократно се сблъсквате с повторно замърсяване с мухъл, проверете дали вашите въздуховоди са правилно изолирани и дали няма конденз.
Сменяйте редовно филтрите на климатика
През лятото, когато климатикът е включен през повечето време или в случай, че имате няколко домашни любимци, смяната на въздушните филтри веднъж месечно е добро решение.
Ако използвате пещ за изгаряне на гориво, печка на дърва или камина, проверявайте ги за правилно функциониране всяка година в началото на отоплителния сезон, за да ги предпазите от замърсители от горенето и особено въглероден окис.
Заменете вашата печка на дърва с газ, нафта или електричество, което ще намали излагането ви на дим от дърва.
Пазете се от ароматизирани продукти
Пазете се от ароматизирани продукти като перилни препарати, ароматизирани сапуни и почистващи продукти. Въпреки че миришат добре, те отделят широк спектър от летливи органични съединения, които имат неблагоприятни последици за здравето. Например, едно проучване анализира 37 потребителски продукта и идентифицира 156 различни летливи органични съединения сред техните съставки. 42 химикала са класифицирани като токсични или опасни.
Избягвайте освежителите за въздух, освен ако не са органични
Освежителите за въздух отделят летливи органични съединения и се свързват с високи нива на терпени, бензен и толуен на закрито. Можете да направите свой собствен освежител за въздух с органични етерични масла или да изберете други естествени алтернативи като сушени билки или задушаване на собствен аромат с канела и други подправки.
Премахнете оловната боя и азбеста от дома си
Ако къщата ви е построена съответно преди 1970 и 1980 г., може да срещнете тези опасности като азбест във вашата сграда. България, например, има богата история с добив, производство и употреба в строителството на азбест през миналия век. По-късно азбестът е класифициран като канцерогенно вещество и забранен през 2005 г. у нас. Въпреки това в старите къщи все още може да съществува подобен проблем.