Бета-глюканът в гъбите намалява риска от грип. Това става чрез намаляване на възпалението в белите дробове, установи ново проучване. Бета-глюкановите фибри са открити в различни видове гъби. Съобщава се, че те могат да препрограмират имунните клетки, което ги прави по-ефективни в борбата с вируса. 

Това води до дългосрочна защита срещу различни респираторни заболявания. Нека припомним, че гъбите вече са се доказали като полезни за здравето. Свойствата им са свързани с намален риск от депресия, подобрен растеж на мозъчните клетки и защита срещу рак. 

Но новите изследвания подчертават потенциала им да се борят и с вируси, особено тези на грип. В експеримента учените дават на мишки бета-глюканови влакна, след което животните, заразени с грип, показват значително подобрение на белодробната функция и намалена вероятност от сериозно заболяване и смърт.

Имунологът Мазиар Дивангахи посочва, че бета-глюканът се намира в клетъчните стени на всички гъбички, включително и на тези, открити при хората. Това означава, че разнообразието от гъбички в човешкия микробиом може да повлияе на имунния отговор към инфекции. Тъй като вече се знае, че бета-глюканът засилва цялостния имунен отговор, учените се съсредоточават върху способността му не само да убива патогени, но и да намалява ефектите на вирусите върху тялото.

Уникална характеристика на бета-глюкана е способността му да препрограмира имунните клетки като неутрофилите, което им позволява да реагират по-ефективно на грипната инфекция. При мишки, които са получили лечението, броят на неутрофилите се е увеличил, но активността им е била контролирана, предотвратявайки прекомерното възпаление на белодробната тъкан – често срещан проблем, който възниква при грип и води до сериозни усложнения като пневмония.

Имунологът Ким Тран отбелязва, че неутрофилите, които традиционно насърчават възпалението, променят функцията си, когато са изложени на бета-глюкан и помагат за контролиране на възпалението. Този препрограмиран имунен отговор продължава до един месец, което показва потенциала за дългосрочна защита с бета-глюкани.      

Откритието поставя гъбичните влакна като обещаващ кандидат за бъдещи изследвания, насочени към борба с респираторните инфекции. Въпреки обещаващите резултати обаче изследването все още е в ранен етап и учените се надяват да докажат действието им и при по-нататъшното им прилагане и при хора.

Разбирането на механизмите зад имунните отговори на грип и други респираторни заболявания може да помогне за разработването на нови лечения, пише zdrave.to. Имунологът Наргис Хан подчертава, че е удивително как бета-глюканът може да препрограмира имунните клетки, за да контролират възпалителните процеси в белите дробове.