В Иран текат бурни процеси. Мисля, че рано или късно примката ще бъде отхлабена, защото властите разбират, че не може да продължава дълго време. Това каза глобалният изследовател Пламен Узунов в предаването "Куфарът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Трите големи племена, формиращи Персийската империя, са персите, партите и мидийците. До 1935 г. Иран е носел името Персия.

"Тогава шах Мохамед Реза Пахлави решава да преименува държавата, защото не е коректно държавата да носи името на едно от племената. Той я преименува на Иран – страната на арийците“, обясни Узунов.  

Персийската империя е имала три столици – лятна, зимна и церемониална.

"Лятната столица е в Екбатан на север, зимната – в Суза на юг, а церемониалната е Персеполис. Персеполис е мястото, където всяка пролет идват делегации от всички основни области на Персийската империя и носят дарове. Там има запазени каменни релефи, които показват какво са носели хората от различните краища на империята“, разказа изследователят.

На няколко километра от Персеполис се намира некрополът, където се намират гробниците на великите персийски царе.

Зороастризмът се заражда в Персия и е първата монотеистична религия. Тя проповядва, че има един бог – Ахура Мазда, един пророк – Заратустра, и един ангел – Фаравахар, който е материализираната духовна същност на зороастризма, обясни Пламен Узунов. "Това е била религията на управляващата класа в Персия, държавотворната религия. Хората, които изповядват зороастризма и до ден днешен, не се афишират. Техният основен цвят е белият, т.е. чистота, а техният девиз – "Добри мисли, добри думи, добри дела“. Това е изключително интересна религия, заради която Персия и постигнала такива големи успехи като държава.“

Пламен Узунов отбеляза, че в Иран има голямо разминаване между градското и селско население. Селското остава консервативно, докато при градското се наблюдава постепенно освобождаване от строгите традиции.

"Те живеят между ограниченията и възможностите, които дава Западната цивилизация за младите хора, като мобилност, информация, нрави ако щете. Всяко забранено нещо предполага опит да бъде заобиколено“, допълни той.

Днес Иран изпитва трудности заради санкциите, наложени от Запада.

"В някои случаи не достигат дори лекарства. Те се борят, отстояват своето място в днешния многополюсен свят, опитват се да вървят напред. Мисля, че тази страна има изключителен потенциал не само с природните си ресурси, каквито са нефтът и газът, а най-вече с човешките си ресурси – това е една 90-милионна страна. Те са изключително образовани – 85-90% от младите хора имат висше образование. Те са на едно от челните места по развитие на наука“, избори Узунов.

Страната е изключително богата и разнообразна и предлага много на туристите, а иранците са изключително гостоприемен народ, допълни той.

"Не е сложно да отидете в Иран, нито да вземете виза. Просто трябва да сте подготвени, да знаете правилата и да ги спазвате“, каза Узунов.