Много от нас проверяват телефоните си веднага след като се събудят. Някои проучвания показват, че използването на телефон е вредно, но в действителност това зависи от голям брой фактори.

Шелия Р. Котън, учен, който изучава използването на технологиите и качеството на живот, даде някои съвети как да използвате телефоните безопасно.

Следете колко време използвате телефона си всяка седмица. Ако броят на часовете на ден се увеличи, помислете дали това помага или пречи на ежедневието ви.

Помислете как можете да улесните живота си, като използвате телефона си. Също така не забравяйте, че достъпът до информация и социални медии чрез смартфон може да доведе до твърде много работа, претоварване с информация, намалено благосъстояние и размити граници между работа и неработа.

Изключете ненужните известия и сигнали. Понякога просто пречи.

Изберете конкретно време през деня за социални медии. Това ще ви помогне да бъдете по-концентрирани и да използвате смартфона си по по-полезен и продуктивен начин.

Избягвайте да използвате телефона си преди лягане. Освен това не го проверявайте веднага след събуждане.

Изберете ситуации, в които ще си починете от телефона. Някои изследвания показват, че използването на телефон пред други хора, които не го използват, особено по-възрастни хора, може да се възприеме като грубо. Това може да попречи на комуникацията и да доведе до стрес.

Намерете своя собствен баланс в начина, по който използвате телефона си. Важно е да разпознаете кога дадено устройство е полезно за вас и кога е вредно.

Можете да се разсейвате от телефона си, но го правете умерено. Ако постоянно проверявате телефона си, когато ви е скучно или работите върху нещо трудно, намерете начини да останете концентрирани и да преодолявате предизвикателствата без вашето устройство.

Поставете лични граници. Уведомете другите, че няма да проверявате постоянно телефона си. В крайна сметка повечето съобщения не изискват незабавен отговор.

Бъдете интелигентен потребител на онлайн информация. В ера на дезинформация и дезинформация е важно да мислим критично за всичко онлайн, пише zdrave.to.