Много е вероятно авторът да е бил убит заради тези книги. Това каза програмният директор на Радио "Фокус" Ива Дойчинова в предаването "Един неделен ден по шосето" и в рубриката "Дифтонг" за трилогията "Милениум", написана от най-четения шведски автор Стиг Ларшон. 

"Знам за книгата от един пост във Facebook на Владо Карамазов. В него той казва "Попаднах на една книга и не мога да си вдигна очите“. Ако решите да тръгнете с трилогията "Милениум“ на море, пригответе се да бъдете мразени, обвинявани, че не обръщате внимание на никого. Аз имах този проблем. Бяхме в Португалия с една група от хора и всички казаха, че съм била супер антисоциална. Истината е, че почнеш ли трилогията всичко свършва", каза Дойчинова.

Тя разказа за автора на поредицата, а именно Стиг Ларшон. Той се е превърнал в най-четения и най-продавания съвременен шведски писател. Любопитното е, че той е разследващ журналист и именно опитът, който има от работата си, успява да пресъздаде в историята от книгите. 

"Стиг Ларшон е може би най-четеният шведски автор. Той е разследващ журналист и когато започва да пише, той влага всичко, което има в опита си", обясни тя.

Кои са обаче героите в поредицата и каква е предисторията за създаването им?

"Това е криминална поредица, която включва основен герой Микаел Блумквист, който е раследващ журналист, а "Милениум“ се казва тяхното независимо издание, което винаги се бори за оцеляване. В него има може би най-добрият литературен женски образ в последните десетилетия – това е Лизбет Саландър. Много рядко виждам оригинален женски типаж в литературата. Тя е такъв. Лизбет е хакер сираче, с много тежко детство, с много силно чувство за сила и свръх земна сила".

"Образът на Лизбет Саландър в вдъхновен от Пипи (бел. от ред. - Пипи Дългото чорапче). В единственото интерю на Стиг Ларшон, което той прави за книгата, той се чуди какво ще стане с Пипи. Тя може да вдига кон с две ръце, няма образование, баща й е митичен негърски крал. Лизбет Саландър наследява всичко това. Тя е бунтарка, цялата с татуировки, свръх кльощава, свръх решителна, свръх интелигента – дете гений. Бисексуална – съвсем съвременен образ, както може да се види.

Микаел е вдъхновен от друг герой на Астрид Линдгред, а именно Кале Блумквист, който като дете е искал да стане детектив. Всъщност Микаел е наследник на представата на Стиг Лашрон как би пораснал Кале, когато е голям", обясни програмният директор на "Фокус".

Поредицата не е просто поредната трилогия. Всъщност автора не успява да доживее успехът на книгите му. Стиг Ларшон умира преждевременно - преди издаването на труда му. Около смъртта му обаче има много въпросителни, а днес има и конспиративни теории. 

"Интересното в цялата история е, че Стиг Ларшон умира около 50-годишна възраст. Той не вижда нито отпечатването на книгата, нито огромния успех – преди години трилогията имаше 86 млн. четения. Той става най-известният и най-продаваният шведски автор за всички времена. За съжаление, смъртта му конспиративно с това, което той е написал. Като разследващ журналист, той е наясно с корупцията, с несправедливата съдебна система в Швеция, с неофашистките организации. Това, което пише в книгите, е това, което се случва в страната в действителност. От една страна, това е една криминална история, която е изключително интересно, но от друга – това е журналистическа история.

Освен, че се чете много лесно, тя ни запознава с това какво е Швеция отвърте – там, където някъде към смеките нещо е загнило, но е пазено в тайна. Много е вероятно Стиг Ларшон да е бил убит заради тази книга", каза още тя.

По трилогията са направени и два филма - единият шведска, а другият американска продукция. Ива Дойчинова призовава всички да прочетата книгите, а след това да гледат филмите.

Або