Интернет предприемачът Александър Ненов: Трансхуманизмът не е част от нашето бъдеще, а от нашето настояще
© Фокус
"Създателят“ на Гарет Едуардс е добър пример към обсъжданата тема – трансхуманизъм, както и за противопоставянето между човека и изкуствения интелект.
Сливането между човек и машината става постепенно с времето, разказа още Александър Ненов за развитието на трансхуманизма. "Това са високи технологии, които се използват в медицината за подобряване на работата на даден човешки орган или система. В момента се правят опити за екзоскелети за подпомагане при тежка физическа работа. Така че филми, като например "Робокоп“ изобщо не са далеч от истината. Сливането между човек и машината е постепенно, не го усещаме агресивно, но лека-полека ние започваме да го изискваме. В момента, в който се предложи услуга, която е достатъчно атрактивна, за да си сложим чип в мозъка, който да предава усещания, емоции, дори друга реалност, това ще стане изключително бързо. Това вероятно е следващият етап на развитие.“ Проблемът според него е, че има една дигитална аналогова граница, която е много трудна за прескачане. "Ние в момента си мислим, че знаем как работи мозъкът, но не сме много сигурни. Така че там всяка една грешка може да бъде фатална,“ каза още той.
Изкуственият интелект никога няма да стане независимо съзнание, изказа още мнението си Александър Ненов: "Ние винаги ще държим шалтера до последния момент, защото той винаги може да кривне по един или друг начин. И до момента опитите за изкуствен интелект са доказали, че той има тенденцията в момента, в който комуникира с други хора и черпи обща информация от интернет, изведнъж да стане диктатор, нацист, расист и примерно да иска да унищожи цялото човечество.“
Според него е по-притеснително, че евентуалната подмяна на реалността от изкуствения интелект не може да бъде идентифицирана по никакъв начин. "Ние няма да водим война – нито с машините, нито с изкуствения интелект. Ние ще капитулираме доброволно.“ Предприемачът даде пример с това, че ако някой ти предложи по-добра реалност от тази, в която живееш, една технологична джаджа може да ти предостави всичко, от което имаш нужда: пускаш си чипа и в рамките на 1 час можеш да изживееш нов, различен живот, точно като във филма "Двойници“, това според Александър Ненов би било толкова изкушаващо, че светът ще се раздели на хора, които могат да си го позволят това нещо, и такива, които не могат да си го позволят.
Трансхуманизмът в киното се представя като абстрактен начин, смята Александър Ненов: "Изглежда, че е много далечно като реални постижения, а в момента в Америка има складови работници, които ползват екзоскелет, за да вдигат тежки товари. Голяма част от откритията, като интернет, смартфон, bluetooth слушалки, включително изкуственият интелект, това са описани неща 30-те години на миналия век. 100 години по-късно ние казваме, че някой е бил гений в една компания, а той просто е чел книги. И ние можем да погледнем назад във времето към старите фантасти, като Жул Верн, Артър Кларк, Хърбърт Уелс, Айзък Айзимов, и да направим един чек лист, и това, което не се е случило все още, да го очакваме в следващите 20-30 години. Ние сме в един много сериозен технологичен подем, който се случва около нас. И има вариант, в който да сме или част от тренда и да станем трансхора, свръххора, или можем да изпуснем влака.“