Има две задължителни стъпки преди да сготвим вкусен боб
©
Обективно погледнато и двете страни имат право, като истината е някъде по средата. Но няма как да не отбележим, че бобът и бобовите храни следва да бъдат изключени от менюто на хора със здравословни проблеми, като изострена чревна пропускливост, синдром на раздразненото черво и различни автоимунни заболявания, които не са в ремисия.
От бабите знаем, че е задължително да изхвърлим поне първата вода на боба, дори втората, но малцина знаят защо се сменя първата вода на боба.
Научното обяснение е много просто. В боба и другите бобови храни се съдържат редица вещества като сапонини, лектин и ензимни инхибитори. Попаднали в стомаха на човек, тези вещества допълнително увреждат чревната мукоза, когато тя е нарушена.
Това в особена сила важи за лектините. Това са протеини, които служат като естествен защитен механизъм при бобовите култури, предпазвайки ги от микроорганизми и насекоми.
Повечето хора без проблеми разграждат лектините, но при някои хора лектините не сеподдават на действието на чревните ензими и влошават храносмилането. Те дори могат да станат причина за появата на хранителни непоносимости и хранителни алергии.
Добрата новина за всички почитатели на боб на фурна или боб яхния е това, че тези потенциално опасни за хората вещества лесно могат да бъдат неутрализирани чрез по-продължително накисване на продуктите във вода.
И тук се връщаме на въпроса защо се сменя първата вода на боба.
Първата, че и втората вода на боба се сменят именно, за да се неутрализират опасните за храносмилането ни лектини и сапонини. Препоръчително е бобът да се накисне за период от 24-48 часа, като в този период водата да се смени многоратно, съветват от gotvach.bg.
Може да намалите дразнещия потенциал на тези вещества като добавите към водата за накисване и чаена лъжичка сода бикарбонат. И най-важното - за най-здравословни и вкусни резултати - варете боба продължително време на бавен огън.