За да си режисьор, трябва да разбираш от всички останали изкуства, и то немалко. Това каза художникът Мая Бочева в предаването "Сториборд“ на радио "Фокус“ с водещ Благой Д. Иванов

Тя е завършила анимационно кино и неслучайно някои от любимите й режисьори са преди всичко художници, след това режисьори на анимационни и след това на игрални филми. За пример тя даде Тим Бъртън, от когото черпи вдъхновение в работата си. "За това си давам сметка години по-късно, абсолютно несъзнателен процес е“, добави Бочева и допълни, че се вдъхновява и от работата на режисьора Кристофър Нолан.

В момента тя работи по четири големи проекта, сред които спортен комикс и настолна игра. "Понеже съм любопитна и искам да създавам различни проекти“, допълни тя. По думите й всеки от проектите изисква около година работа. "Никакъв шанс да чакам вдъхновение. Обаче когато страшно много обичаш това, което правиш, едно добро планиране на нещата, които обожаваш да правиш, е достатъчно. Трудно е понякога, изморително е, човек трябва много да си напасне програмата“, призна гостът.

Последният й завършен проект е книжка с капачета за най-малките. "Как пчелата опрашва цветята“ е създадена с подкрепата на "Екобулпак“ и Национален фонд "Култура“. "Почти няма български такива книжки. За мен беше предизвикателство, защото трябваше да измислям и проектирам едни капачета и сложни конструкции за един нов вид книга. Както всичките ми проекти от поредицата "Туй-Онуй“, покрай основната тема децата учат още много любопитни други факти за живота и природата, дори за разделното събиране. Децата търсят, развихрят въображението си – това е в основата на целия проект "Туй-Онуй“, сподели още Мая Бочева.

Първата й авторска книга – "Кой светна луната“, вече е дигитализирана. Благодарение на спечелен проект по Национален фонд "Култура“ дигитализира и книгата "Колко е часът?“. Печатното издание печели наградата за илюстрация на книга на ХХ юбилейно издание на Фестивала за детската книга в Сливен. "Колко е часът?“ разказва за сложни понятия, например за времето. "Времето е герой в книгата. Ние попадаме в света на времето, всичко е много абстрактно, много приказно, по детски пресъздадено. В книгата има образователни игри, а когато дигитализирахме този проект, игрите оживяха – с много анимация, с много интеракция и така, че да може да се играе в учебните часове. Надяваме се училищата да обърнат внимание, че могат да го ползват в час чрез мултимедия“, разказа Мая Бочева.

А сега, благодарение отново на Национален фонд "Култура" и Националния план за възстановяване и устойчивост, Мая и издателство ТАТ Криейтив ще имат възможността и вече работят по дигитализирането и на следващата книга от поредицата: "Защо медът е толкова сладък?"