Храненето в различни часове всеки ден може да ви докара сериозни здравословни проблеми
©
Научно проучване предполага, че това е възможно. Изследователите са открили, че черният дроб и мозъкът си "комуникират“ чрез нервни сигнали, за да координират времето за хранене спрямо биологичния ритъм на тялото.
Проучването показва, че черният дроб изпраща сигнали до мозъка чрез блуждаещия нерв, като го информира дали времето на хранене съответства на циркадния ритъм. При хората, които работят в необичайни часове, тези сигнали могат да се нарушат, което води до преяждане в неподходящо време.
Циркадният ритъм, който представлява естественият 24-часов биологичен цикъл на тялото, играе съществена роля в регулирането на хранителните навици и метаболизма. Този вътрешен часовник определя кога тялото е най-подготвено за прием и обработка на храна, като влияе на производството на хормони като инсулин, които контролират нивата на кръвната захар и енергията. Например, метаболизмът обикновено е по-активен през дневните часове, когато тялото е в готовност за усвояване на хранителни вещества, докато през нощта храносмилателната и метаболитната активност се забавят.
Нарушаването на този естествен ритъм, като хранене през нощта или в различни часове всеки ден, може да доведе до затруднения в регулирането на кръвната захар и натрупване на мазнини, което увеличава риска от наднормено тегло и диабет. Затова редовното хранене, синхронизирано с циркадния ритъм, е ключово за поддържане на здравословен метаболизъм и телесно тегло.
Обикновено хората и животните се хранят, когато са будни и активни, а тази комуникация между черния дроб и мозъка помага да се поддържа баланс в организма.
Изследователите се фокусират върху специфични гени, наречени REV-ERB, в чернодробните клетки. Тези протеини играят ключова роля в регулирането на циркадния ритъм – 24-часовия вътрешен цикъл, който управлява различни процеси в тялото, като сън, бодърстване, хормонални нива и хранителни навици.
Когато REV-ERB гените са изключени, което нарушава биологичния часовник на черния дроб, хранителните навици се променят значително, като се приема повече храна през периодите на по-ниска активност.
Този ефект е обратим – при прекъсване на нервната връзка се възстановяват нормалните модели на хранене и се намалява количеството консумирана храна.
Изследователите предполагат, че с помощта на този път за комуникация между черния дроб и мозъка може да се подпомогне контрола на теглото при хора с нарушен циркаден ритъм. Насочването към определени части на блуждаещия нерв може да бъде от полза за хората, които работят на нощни смени или изпитват нарушен режим след като се летяли със самолет, като им помага да се справят с преяждането, предизвикано от нарушените телесни часовници.
Тези открития предлагат възможност за бъдещи терапии, насочени към специфични нервни пътища, които да помогнат при метаболитни проблеми, свързани с нередовен хранителен режим, пише Puls.bg. Предстоящи изследвания ще се фокусират върху това какви сигнали черният дроб изпраща към блуждаещия нерв, за да се изясни как този орган влияе върху мозъка и останалата част от тялото чрез тази връзка.