Високият интелект може да си проличи по много различни начини. Някои от тях са по-скоро нестандартни и в дадени ситуации дори могат да прозвучат грубо и нетактично. Има някои признаци, различни от стандартните, които подсказват висок интелект. Те могат да накарат човека да изглежда наистина груб, като намеренията му съвсем не са такива, пише Az-jenata.bg. 

1. Избягване на дребни разговори. 

Някои хора обичат да си говорят незначителни незадълбочени неща, които обикновено си разменяме с непознати или хора, които не са ни близки. Високоинтелигентните хора се отличават по това, че много често не търпят подобни дребни разговори и предпочитат да ги игнорират, отколкото да се включват в тях. 

2. Прекъсват разговори. 

Един от странните признаци на висок интелект, който може да се възприеме и като грубост и нетактичност е внезапното прекъсване на чужди разговори и намесването в тях. Високоинтелигентните хора имат тази склонност, защото в повечето случаи основният им двигател е въодушевлението от разговора или темата.

Те бързат да се включат имено в частта, която смятат за важна и интересна. В повечето случаи това се възприема като грубо прекъсване и понякога дори може да повлияе зле в личен и професионален план. 

3. Поправят хората. 

Една от забележителните черти на интелигентните хора, която се приема за грубост понякога, е стремежът им да поправят хората. Без значение дали става дума за езикова грешка, неправилна гледна точка, неправилна информация – високоинтелигентните хора не могат да се стърпят да премълчат отявлена неточност или невярна информация. 

4. Спират да слушат събеседника си. 

Една от чертите на високоинтелигентните хора, които отстрани наистина изглеждат като нетактичност, незаинтересуваност и дори грубост е навика им да блуждаят някъде в мислите си. Те внезапно спират да слушат събеседника си, което може да го обиди. Разсейват се, вглеждат се някъде в пространството и не взимат отношение към казаното. 

5. Размишляват, вглъбяват се по време на разговор. 

Ще забележите високоинтелигентните хора по това, че често се вглъбяват и умълчават. Погледът им блуждае, човъркат нещо по ноктите си или имат свой индивидуален ритуал, по който познавате, че в момента мислят за нещо. 

6. Бързо се отегчават. 

Високият интелект е едновременно дар и проклятие за хората, които го притежават. Високото IQ се предизвиква трудно и са необходими наистина интересни сюжети и ситуации, за да се задържи вниманието задълго. 

7. Придирчиви са към приятелите си. 

Високоинтелигентните хора трудно се доверяват и щателно подбират приятелите си. Те не наричат всекиго свой приятел, защото имат силни критерии, които стоят зад това понятие. За интелигентните хора приятелството значи много повече от просто прекарване на време заедно, смях и разпускане. Приятелството е дълбоко и трябва да обединява от общи ценности и разбирания. Затова високоинтелигентните хора са придирчиви към подбора си на приятели. 

8. Отказват покани. 

Високоинтелигентните хора отказват покани за събития и излизания, които не са им приятни. Не обичат да губят времето си, когато не изпитват нужда да пренебрегват себе си и вкуса си. Освен това интелигентните хора обичат да се усамотяват и да прекарват време с мислите или любимите си занимания далеч от шума и излишните разговори.

 

9. Премислят малките детайли. 

Интелигентните хора не пропускат никакви детайли. Те имат склонността да се вглъбяват в тях, да анализират, да пресмятат дали са направили правилни ход или избор, изобщо да премислят всички подробности. 

10. Болезнено откровени са. 

Една от чертите на интелигентните хора, които мнозина приемат като грубост и нетактичност е болезнената откровеност. Интелигентните хора не умеят да шикалкавят и да увъртат. Ако имат нещо да ви кажат, да отправят критика, да назоват нещата с истинските им имена, те ще го направят по възможно най-откровения и директен начин. Понякога това може да засегне събеседниците на интелигентните хора, но те предпочитат откритата комуникация.