Хималайските ледници могат да загубят до 80% от обема си до края на века
© Climate institute
В новия си доклад учени от Непал от Международния институт за интегриране планинско развитие описват поредица от опити относно това как влияят климатичните промени на планините от Афганистан до Западен Мианмар, които обхващат над 4,1 млн. км. Суша.
В доклада се казва, че ледниците в Хиндукуш и Хималаите се топят с 65% по-бързо през последното десетилетие, отколкото в предишните години.
В региона има 12 реки, които захранват над два милиарда души в 16 държави. Сред тях Индия, Китай и Пакистан.
Учените от Непал предупредиха през 2019 година, че глобалното затопляне ще доведе до изключително забързано топене на ледниците, а това ще резултира в недостиг на вода.
Последният научен доклад показва, че обстановката се влошава с много по-бързи темпове от предвижданото. В момента глобалното затопляне е около 1.5 до 2 градуса по Целзий. При такива стойности ледниците биха намалили своя капаците с 30 до 50% до 2100 година.
Ако обаче бъде надхвърлена границата от 3 градуса, ледниците може да загубят до 75% от капацитета си.
Учените приемат психологическата граница от 1.5 градуса по Целзий за повратна точка за глобалното затопляне. Според тях над тази стойност ще започнат наводнения, суши, огромни горски пожари, недостиг на храна и др.
"Във всички три основни аспекта на климата сме в застой или сме тръгнали по грешния път. Важно е да отбележим, че последиците от нашето бездействие стават все по-големи и се забързват все повече и повече“, казва проф. Салемул Хук от Международния институт по климатични промени и и развитие в Бангладеш.