Големите езикови модели правят "свои реплики-деца"
©
Големите генеративни модели могат да създават свои по-малки копия и версии. "Просто им се задава задание "Създай по-малък езиков модел", който да речем може да отстрани авария в газопровод или да направи точна диагностика в едно тяло. Така този голям езиков модел разбира задачата, сваля всички свои характеристики и ги насочва целево към решаване на един проблем", обясни доц. Тодорова.
По този начин ще бъдат създавани специални малки езикови модели за всеки един проблем. "Те ще бъдат много по-точни и по-прецизни, защото наистина ще имат много ясна цел и ще се фокусират само върху решаване на конкретен проблем. Това ще е един много сложен тесен изкуствен интелект, който ще е съвършен в това да каже например как да направим летището по-ефективно или състезанието за "Формула" 1 по-атрактивно", даде примери доц. Тодорова.
Тя постави и въпроса за контрола върху подобни разработки. "Вече е научно доказано, че изкуственият интелект може да се репликира, че вероятно това би могло да стане без ние да зададем тази команда. Това започва да прилича на реализация на филма "Терминатор", коментира футурологът.
Според нея усъвършенстваният революционен модел на изкуствен интелект Phi 2 на Microsoft е създаден по този начин. "По-ефективните и малки езикови модели Phi 1 и 2 и Gemini Nano действат на този принцип", посочи доц. Тодорова.